اخبار

اخبار

از تأسیس باشگاه دانش‌آموزی تا تشريح برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

دكتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در جمع اصحاب رسانه حاضر شد و از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در سال تحصيلي آینده خبر داد. تاسیس باشگاه دانش‌آموزی، دومین دوره جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران، فعالیت‌های دبیرخانه دائمی ترويج اخلاق حرفه‌ای، اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی در زمینه مهارت‌آموزي تخصصي دانشجويان و آماده‌سازي آنها براي ورود به كسب و كار، اولين دوره مسابقات مناظره دانشجويان و ديگر برنامه‌هاي این معاونت و تصویب چند آیین‌نامه فرهنگی جدید در این جلسه مطرح شد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، روز یکشنبه 6 مرداد 1398، جمعی از اصحاب رسانه مهمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران بودند. این نشست با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در تالار امیرکبیر این معاونت برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ضمن تبریک روز خبرنگار از زحمات خبرنگاران رسانه‌های کشور، به‌ويژه از زحمات رسانه‌ها در مورد دانشگاه تهران، قدردانی کرد.

 

برنامه "روزی با دانشگاه تهران " با 10 هزار نفر/بازديد در 17 دانشكده/پرديس برگزار می‌شود

در این نشست معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، از برگزاری برنامه روزی با دانشگاه تهران با شعار، "دانشگاه تهران، دانشگاه نخبگان" در روز دوشنبه 7 مرداد 1398، خبر داد. در این جلسه مجید سرسنگی با اشاره به تجربه موفق برگزاری دو دوره از این برنامه، اعلام کرد که هدف این برنامه آگاهی بخشی به دانش‌آموزان در رابطه با انتخاب رشته است. وی فشار عموم خانواده‌ها بر دانش‌آموزان و اطلاعات کم ‌دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان از محیط دانشگاهی را عاملی در انتخاب رشته‌ نادرست دانش‌آموزان دانست و افزود: اگر دانش‌آموزان بتوانند به دانشگاه بیایند و از نزدیک با دانشکده‌ها، گروه‌های علمی، آزمایشگاه‌ها و امکانات مختلف آن‌ها آشنا شوند، می‌توانند انتخاب‌های خوب‌تری انجام دهند. این استاد دانشگاه تهران، برنامه "روزی با دانشگاه تهران" را عاملی مؤثر در پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از انتخاب ناآگاهانه رشته، برای دانش‌آموزان، خانواده‌هایشان و دانشگاه عنوان کرد.

دکتر مجيد سرسنگی با اشاره به افزایش صعودی استقبال از برنامه‌ روزی با دانشگاه در دوره‌های برگزار شده، تعداد ثبت‌نام‌شدگان این دوره را نزدیک به 9 هزار نفر/بازديد اعلام کرد و با توجه به تجربه‌ دوره‌های قبل، پیش‌بینی کرد که فردا، دانشگاه تهران میزبان نزدیک به 10هزار نفر/بازديد خواهد بود. وی اعلام کرد که تمام واحدهایی از دانشگاه تهران که برگزارکننده رشته‌های مقطع کارشناسی هستند؛ در این برنامه مشارکت خواهند داشت. بنا به گفته‌ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، فردا همه‌ واحدهای دانشگاه شاهد حضور مخاطبان این برنامه خواهد بود. دکتر سرسنگی حضور اعضاي هيئت علمي، کارشناسان و دانشجویان دانشگاه، و استفاده از تجربیات آن‌ها را کمک کننده به آشنایی بهتر مخاطبان با دانشگاه دانست. وی اعلام کرد که پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دارای بیشترین تعداد ثبت‌نام‌شدگان است و بعد از آن پردیس علوم و پردیس هنرهای زیبا قرار دارد. او در رابطه با جزییات برنامه روزی با دانشگاه گفت: در کنار بازدید از دانشگاه، جلسات سخنرانی‌های اساتید برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان برگزار خواهد شد.

 

باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران تأسیس شد

در این نشست، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از تاسیس باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران خبر داد. دكتر سرسنگی، ترویج و فرهنگ‌سازی حوزه علم را وظیفه ملی دانشگاه خواند و افزود که بر این اساس، ایده باشگاه دانش‌آموزی، در طول دو سال، با طی مراحل اداری و قانونی و در حدود یک ماه پیش به تصویب هیئت رئیسه دانشگاه رسید. وی جامعه‌ هدف باشگاه را دانش‌آموزان مقطع متوسطه‌ دوم خواند. در ادامه، وی اهداف باشگاه دانش‌آموزی را تشریح کرد. آموزش مهارت‌های نرم و سنجش استعدادها و توانمندی‌های دانش‌آموزان در راستای کمک به توسعه فردی و برنامه‌ریزی مسیر تحصیلی شغلی، شناسایی و جذب دانش‌آموزان مستعد و تشویق به تحصیل در دانشگاه تهران، هدایت تحصیلی و ارائه مشاوره به دانش‌آموزان در راستای انتخاب رشته‌ تحصیلی دانشگاهی، آشنایی آنها با رشته‌های تحصیلی در دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه تهران، معرفی ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه، توان‌افزایی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد، برقراری ارتباط با وزارت آموزش و پرورش در جهت شناسایی دانش‌آموزان مستعد و نخبه و حمایت از دانش‌آموزان خلاق و نوآور در حوزه‌های علمی و فرهنگی را اهداف هشتگانه تاسیس باشگاه دانش‌آموزی عنوان کرد. وی عضویت در باشگاه را در سه شکل معرفی کرد؛ عضویت عادی، شامل دانش‌آموزان پذیرفته شده در آزمون ورودی؛ عضویت ویژه، شامل دانش‌آموزان با نمره برتر در آزمون ورودی و عضویت افتخاری، شامل دانش‌آموزان برگزیده‌ المپیادها، مسابقات علمی ملی و بین‌المللی مورد تایید آموزش و پرورش.

به گفته‌ مجید سرسنگی، دوره‌های باشگاه دانش‌آموزی در دو نوبت تابستان و ایام سال تحصیلی برگزار خواهد شد. در ادامه وی خدمات باشگاه دانش‌آموزی به دانش‌آموزان را، معرفی کرد. این خدمات شامل: سنجش ویژگی‌ها و شایستگی‌های رفتاری افراد از طریق آزمون‌های معتبر بین‌المللی، ارائه مشاوره‌های تحصیلی، شغلی و خودشناسی به اعضا، برگزاری کانون‌های ارزیابی در راستای شناسایی استعدادها، مهارت‌ها و توانمندی‌های اعضاء، برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمندسازی در سه بخش خودشناسی و آموزش مهارت‌های زندگی آموزش مهارت‌های کارآفرینی و کسب‌وکار و آشنایی با رشته‌های تحصیلی دانشگاه و مشاغل مرتبط به هر رشته، برگزاری همایش‌های مختلف برای آشنایی با رشته‌های تحصیلی و امکانات دانشگاه، برگزاری تورهای علمی و فرهنگی، حمایت از راه‌اندازی استارتاپ‌های دانش‌آموزی، تشکیل نمایشگاه‌های دوره‌ای از دستاورد‌های اعضا و امکان شرکت در مراسم‌ معرفی دانشمندان برجسته و نخبه دانشگاه می‌باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اعلام کرد که در این باشگاه، دانش‌آموزان مناطق محروم از سهمیه برخوردارند.

 

دومین دوره جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران و دیگر برنامه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در رابطه با فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی دانشگاه تهران در سال تحصیلی گذشته، علی‌رغم مشکلات مالی ابراز خرسندی کرد و افزود: در سایه الطاف الهی و زحمت همکاران، مجموعه برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی این معاونت بالغ بر 600 برنامه بوده ‌است که این مقدار در سال گذشته به450 برنامه رسیده‌ بود. به گفته این مسئول دانشگاهی، یکی از برنامه‌های سال آینده دانشگاه تهران، دومین جشنواره فرهنگ خواهد بود که دور نخست آن در پاییز 1396 برگزار شده بود. بخش‌های این جشنواره عبارتند از: انجمن‌‌های علمی دانشجويی، کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی، نشریات دانشجویی، دانشگاهیان (دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی) برتر در حوزه فرهنگی و اجتماعی، مدیران و کارشناسان برتر فرهنگی می‌باشد.

برنامه‌هاي معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران براي ترويج اخلاق حرفه‌اي و مسئوليت‌پذيري اجتماعي

مجید سرسنگی با اشاره به برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران، ترویج مسئولیت‌پذیری و اخلاق حرفه‌ای را یکی از اهداف دانشگاه خواند و افزود: برای ترویج اخلاق حرفه‌ای، دبیرخانه دائمی ترویج اخلاق حرفه‌ای با حضور اساتید برجسته این حوزه در حال فعالیت است. در ادامه وی فعالیت‌های این دبیرخانه را در زمينه‌هاي انجام پژوهش‌های علمی در حوزه اخلاق دانشگاهی، تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه، تولید ادبیات شامل تالیف و ترجمه کتاب، مصاحبه و ... در حوزه‌ اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه در فضای حقیقی و مجازی و برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی در سطح دانشگاهیان معرفي كرد. وی برگزاری دومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار در آذر 1398، را مهم‌ترین هدف این دبیرخانه خواند و ابراز امیدواری کرد که سومین همایش به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.

 

برنامه‌هاي معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران در حوزه كسب و كار و كارآفريني دانشجويان

معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران، ایجاد زمینه شغلی برای جوانان را عامل افزایش امید بین آنان خواند و افزود معاونت فرهنگی و اجتماعی در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته است. در ادامه وی از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، به جهت افزایش مهارت‌های شغلی دانشجویان خبر داد. همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در پارک علم و فناوری یکی دیگر از فعالیت‌های این معاونت است. همچنین مجید سرسنگی از برگزاری نخستین جشنواره کار در اردیبهشت سال آینده خبر داد.

ديگر برنامه‌هاي معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران

برگزاری سخنرانی‌های ویژه یکی از دیگر مباحث مهم مطرح شده از طرف مجید سرسنگی بود. ايشان با تاكيد بر اينكه ويژگي اين سخنراني‌ها ويژه بودن سخنران و موضوع سخنراني است، ابراز اميدواري كردند اين برنامه از ابتداي سال تحصيلي در دانشگاه شروع شود.

برنامه‌ريزي براي توسعه فعاليت‌هاي اجتماعي دانشجويان از ديگر محورهاي نشست خبري بود. سرسنگي با اشاره به برگزاری اردوهای جهادی توسط بسیج دانشجویی، از برنامه‌ دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویان خبر داد.

توسعه فعالیت‌های قرآنی با تشکیل شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه تهران یکی ديگر از مباحث مطرح شده توسط سرسنگی بود. وی عدم هماهنگی و شیوه‌های سنتی در ارائه مفاهیم قرآنی را از مشکلات امروز جامعه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با تشکیل این شورا، فعاليت‌هاي قرآني بيشتر توسعه پيدا كند.

برگزاري کرسی‌های آزاد اندیشی، اولين دوره مسابقات مناظره دانشجويان دانشگاه تهران، افزایش تریبون‌های آزاد دانشجویی و مسابقات موت كورت و تشكل خوشه اجتماعي از ديگر برنامه‌هاي دانشگاه تهران در حوزه فرهنگي و اجتماعي است.

سرسنگي با تاكيد بر اهميت نقش اعضاي هيئت علمي در توسعه فرهنگي و اجتماعي دانشگاه به برنامه‌هاي اين معاونت از جمله تهيه و ابلاغ آيين‌نامه‌هاي استاد مشاور انجمن‌هاي علمي دانشجويي، استاد مشاور فرهنگي و استاد مشاور دانشجويان شاهد و ايثارگر اشاره كرد.

در ادامه معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران به فعالیت‌های اين معاونت در راستاي توسعه فضاهاي فرهنگي و ورزشي اشاره کرد و گزارشی از وضعیت فعلی آن‌ها داد.

در انتهای جلسه و در آستانه روز خبرنگار، از خبرنگاران حاضر توسط دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلي زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، تشکر و قدردانی شد.

رخدادهای ماه