اخبار

اخبار

بازدید هزاران دانش آموز از دانشگاه نخبگان؛ «روزی با دانشگاه تهران» برگزار شد

با استقبال گسترده دانش‌آموزان، سومین برنامه «روزی با دانشگاه تهران» با شعار «دانشگاه تهران؛ دانشگاه نخبگان» برگزار شد. این برنامه در راستای ارتباط دانشگاه و جامعه، آشنایی مردم بهویژه دانشآموزان با فضای دانشگاه و نشاندادن فضای بانشاط علمی و به­منظور ایجاد علاقه، انگیزه و‌ روحیه تلاش برای ورود به «دانشگاه تهران» به عنوان نماد آموزش عالی ایران و جذب دانشجویان برتر، در تمام پرديس‌ها و دانشكده‌هاي دانشگاه برگزار شد.

به گزارش معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران؛ از ساعت 9 تا 16 روز دوشنبه 7 مرداد 1398، تمام پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران، میزبان دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در برنامه روزی با دانشگاه تهران بودند. هدف از برگزاري اين برنامه آشنایی دانشآموزان با رشتههای تحصیلی، امکانات و تسهیلات ویژه دانشگاه برای دانشجویان، معرفی امکانات، موقعیت، جایگاه ملی و بینالمللی، آشنایی با فضاهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه، معرفی قطبهای علمی دانشگاه برای جذب دانشآموزان برتر، معرفی چهرههای ماندگار، دانشمندان جوان و دانشجویان موفق دانشگاه و آشنایی با اهداف، ارزشها و سبک زندگی در دانشگاه تهران بوده است.

این برنامه با استقبال گسترده دانش‌آموزان و خانواده آنان روبرو شد و بیش از ده هزار نفر/بازدید از واحدهای مختلف دانشگاه در طول زمان برگزاری این برنامه انجام شد. پردیس دانشکده‌های فنی، پردیس هنرهای زیبا، پردیس علوم، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه از واحدهایی بودند که بیشترین بازدید از آنها صورت گرفت. همچنین در سایر واحدهای دانشگاه نیز در طول زمان برگزاری برنامه، دانش‌آموزان ضمن بازدید از اماکن علمی و فرهنگی با رشته‌های تحصیلی هر دانشکده/پردیس آشنا شدند.

آغوش باز مهندسان به روي دانش‌آموزان

ويژه برنامه پرديس دانشكده‌هاي فني براي استقبال از بازديدكنندگان، از ساعت 9 صبح در تالار شهيد دكتر چمران اين پرديس برگزار شد. در اين برنامه ابتدا دكتر مهدي حسنلو، معاون دانشجويي و فرهنگي اين پرديس، ضمن عرض خيرمقدم به حاضران، عموم فعاليت‌هاي پرديس دانشكده‌هاي فني را تشريح كرد. سپس اعضای هیات علمی به معرفی هر يك از دانشكده‌هاي مهندسي شيمي، مواد و متالورژي، صنايع، عمران، برق، مكانيك نقشه‌برداري و علوم مهندسي شامل رشته‌هاي تحصیلی و بازار كار مرتبط با آن پرداختند. در ادامه مخاطبان به پرديس دانشكده‌هاي فني واقع در کارگر شمالي رفتند و از نزديك با تمام دانشكده‌هاي اين پرديس آشنا شدند. در هر دانشكده معرفي مختصري از رشته‌ها، امكانات و ... براي مخاطبان انجام شد. همچنين انجمن‌هاي علمي دانشجويي عمران و علوم مهندسي در اين برنامه حضور داشتند و به معرفي رشته‌هاي خود پرداختند.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز، در تالار شهید چمران حضور یافت و ترویج فرهنگ علم و آشنایی دانش‌آموزان با دانشگاه را بخشی از وظایف دانشگاه عنوان کرد و افزود: برنامه روزی با دانشگاه تهران به­صورت متمرکز از سه سال پیش شروع شد و امسال سومین سال برگزاری این برنامه است. وی با اشاره به افزایش تعداد علاقه‌مندان به حضور در برنامه، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد افزایش آمار حضور در این برنامه باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، از تأسیس باشگاه دانش‌آموزی خبر داد. وی با اشاره به تمایل دانشگاه به افزایش ارتباط با دانش‌آموزان و مدارس و به جهت آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه، گفت: این باشگاه از مهر امسال در سه سطح اعضای عادی، ویژه و افتخاری عضوگیری خواهد کرد. وی هدف تشکیل باشگاه دانش‌آموزی را ارتباط‌گیری دانشگاه با دانش‌آموزان پیش از ورود به دانشگاه عنوان کرد. او از برنامه‌های این باشگاه، به کارگاه‌های متنوع و دوره‌های استعدادسنجی و ارتقاء استعداد اشاره کرد.

به اعتقاد این استاد دانشگاه تهران، یکی از مشکلات دانشگاه، علمی نبودن انتخاب رشته توسط دانش‌آموزان است. وی فشارها و علایق خانواده‌ها و فضای ایجاد شده در کشور را دو عامل انتخاب رشته ناآگاهانه دانست و افزود: هدف ما این است که شما دانش‌آموزان عزیز بتوانید با چشم باز و با دید روشن و بر حسب علاقه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید.

اصحاب هنر ميزبان بازديدكنندگان روزي با دانشگاه

آتليه‌هاي دانشكده معماري از صبح امروز ميزبان بازديدكنندگان هنردوست دانشگاه تهران بود. همچنين ديگر فضاهاي دانشكده‌هاي معماري، شهرسازي، موسيقي و هنرهاي نمايشي و گروه طراحي صنعتي اين پرديس مورد بازديد دانش‌آموزان قرار گرفت. در هر يك از گروه‌هاي تخصصي اين پرديس يك تن از اساتيد يا كارشناسان حضور داشت تا در رابطه با رشته‌ها، شرايط ورود، بازار كار و امكانات هر گروه آموزشي پاسخگوي سئوالات مخاطبان باشد. برگزاركنندگان برنامه در اين پرديس از افزايش استقبال مخاطبان نسبت به دوره‌های قبل خبر دادند.

پرديس علوم در روزي با دانشگاه

در تالار شهيد دهشور پرديس علوم، جلسه پرسش و پاسخ با حضور اساتيد اين پرديس برگزار شد. در ابتداي جلسه دكتر سيدمهدي واعظ علايي، معاون دانشجويي و فرهنگي پرديس علوم، ضمن خيرمقدم به حاضران، تجهيزات و امكانات اين پرديس را معرفي كرد. در ادامه اعضای هیات علمی هر يك از دانشكده‌هاي فيزيك، شيمي، زمين­شناسي، زيست­شناسي و رياضيات ضمن ارائه توضيحات و معرفي رشته‌هاي تحصیلی، به سئوالات مخاطبان پاسخ دادند. پس از آن بازديدكندگان از آزمايشگاه‌هاي تخصصي هر يك از دانشكده‌ها و موزه‌هاي اين پرديس بازديد كردند.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز، در تالار شهید دهشور حضور یافت. وی در سخنان خود، تفاوت بین دانشگاه تهران با دیگر دانشگاه‌ها را، در تربیت دانشجویان برای بعد از دانشگاه و حضور در جامعه عنوان کرد. وی یکی از مهمترین افتخارات دانشگاه‌های مطرح جهان را تأثیر در جامعه دانست و افزود: سعی ما این است که علاوه بر توانمندسازی علمی، افراد اثرگذار در جامعه نیز تربیت شوند. به اعتقاد وی، یک دانش­آموخته موفق، می‌تواند یک جامعه را تحت تأثیر قرار دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، با اشاره به سرمایه‌گذاری و هدف‌گذاری دانشگاه بر تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی دانشجویان، جایگاه اجتماعی دانشگاه تهران در جامعه ایرانی و بین‌المللی را، جایگاهی اثرگذار دانست. وی ابراز امیدواری کرد که دانش‌آموزان بعد از پذیرش در دانشگاه، علاوه بر استعداد تخصصی، مشارکت‌پذیری اجتماعی خود را نیز نشان دهند. وی با اشاره به حضور 50 هزار دانشجو و 5 هزار عضو هیئت علمی و کارمند در دانشگاه تهران، بر اهداف برنامه سوم توسعه دانشگاه تأکید و آن‌ها را معرفی کرد.

دکتر سرسنگی، اعلام کرد که در سال تحصیلی گذشته، در حدود 600  برنامه دانشجویی در دانشگاه تهران اجرا شده ‌است و افزود: ما در دانشگاه تهران در حدود 180 انجمن علمی دانشجویی، 80 کانون فرهنگی و هنری دانشجویی، 400 نشریه دانشجویی و 55 دفتر تشکل‌های اسلامی داریم و این نشان‌دهنده این است که در کنار توجه ویژه به مسائل علمی دانشجویان، به مسائل اجتماعی آن‌ها نیز توجه می‌شود.

گفتني است كه در لابي پرديس علوم، انجمن‌هاي علمي دانشجويي و كانون دانشجویی قرآن و عترت (عليهم السلام) پرديس، فعاليت‌هاي خود را معرفي كردند. همچنين چند شركت دانش‌بنيان در اين بخش حضور داشتند.

اساتيد علوم انساني در كنار دانش‌آموزان

در دانشكده حقوق و علوم سياسي، در ابتدا بازديدكنندگان در تالار شيخ انصاري، صحبت‌هاي هيئت رييسه اين دانشكده را گوش دادند. در ادامه علاقه‌مندان به رشته‌ حقوق به تالار دروديان و علاقهمندان رشته‌ علوم سياسي به تالار دكتر عنايت رفتند و در آنجا با اساتيد تخصصي اين رشته‌ها صحبت كردند. پس از آن دانشجويان برتر هر يك از رشته‌ها با دانش‌آموزان، ديدار گرمي داشتند. در ادامه حضار از كتابخانه، مركز مطالعات عالي و مركز سياست‌گذاري عمومي بازديد كردند.

در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران نيز، معرفي كلي از تاريخچه، گروه‌ها، امكانات و فعاليت‌هاي دانشجويي اين دانشكده انجام شد. همچنين اعضاي هيئت علمي و مديران گروه‌هاي اين دانشكده پاسخگوي سؤالات بازديدكنندگان بودند. تابلوهاي اعلانات اين دانشكده، براي ارائه اطلاعات در رابطه با رشته‌هاي آن آماده شده ‌بود.

در سایر واحدهای دانشگاه مانند پردیس فارابی، پردیس ابوریحان، دانشکده مدیریت، دانشکده اقتصاد، دانشکده دامپزشکی و دانشکده جغرافیا نیز دانش‌آموزان ضمن بازید و شرکت در برنامه­ها با ظرفیت­های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی این واحدها آشنا شدند. 

كتابخانه مركزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران نيز، شاهد حضور چشم‌گیر دانش ­آموزان بود. تالار ايران‌شناسي، تالار علوم و فنون، تالار مرجع و تالار اطلاع‌رساني كتابخانه مركزي، مورد بازديد مخاطبان قرار گرفت.

رخدادهای ماه