اخبار

اخبار

بازدید یک روزه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و مدیران این معاونت از پردیس ابوریحان دانشگاه تهران

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با همراهی مدیران کل فرهنگی و اجتماعی، امور شاهد و ایثارگر و تربیت بدنی و مسئول امور تشکل های اسلامی دانشگاه تهران، دوشنبه 11 دی ماه سال جاری طی بازدید یک روزه ای از پردیس ابوریحان دانشگاه، با اعضای هیئت رئیسه، اعضای هیئت علمی، نمایندگان تشکل های دانشجویی و دانشجویان این پردیس دیدار و گفت و گو کردند.  

دکتر مجید سرسنگی و هیئت همراه، در ابتدای این بازدید ضمن ادای احترام به شهدای گمنام این پردیس، با حضور در گلزار این شهدا و نثار فاتحه یاد و خاطره شهیدان سرافراز را گرامی داشتند. همچنین از کتابخانه مرکزی، مسجد در حال ساخت، سالن های ورزشی، اداره فرهنگی و دفاتر کانون ها، انجمن های علمی، امور شاهد ایثارگر، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی و سایر فضاهای فرهنگی و دانشجویی پردیس ابوریحان بازدید کردند.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در جلسه شورای عمومی پردیس ابوریحان که با حضور رئیس، هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی این پردیس برگزار شد، ضمن تشکر از رئیس و معاون فرهنگی پردیس ابوریحان، گفت: خیلی خوشحالم این توفیق حاصل شد که در میان شما باشیم و با هم گفت و گو کنیم.

وی افزود: در بررسی ای که مدیران کل حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی دانشگاه انجام دادند و طبق آمار به دست آمده، بر اساس فعالیت های فرهنگی و ورزشی، پردیس ابوریحان مجموعا از واحدهای موفق دانشگاه تهران بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: تصور ما این است که کار ما، یعنی کار فرهنگی و اجتماعی، خیلی جدی است فارغ از اینکه برخی چنین فکر نمی کنند. دانشگاهی که کار فرهنگی نکند، کامل و موفق نیست؛ وقتی می توانیم موفق باشیم که ببینیم دانشجو و فارغ االتحصیل ما چه تاثیر فرهنگی ای دارد و ضریب نفوذ دانشگاه در جامعه به چه اندازه است.  

دکتر سرسنگی، تصریح کرد: جامعه همانطور که به متخصص نیاز دارد به مصلح اجتماعی و متفکر نیز نیازمند است و نباید فراموش کنیم که امروزه بار عمده مدنی سازی جامعه بر دوش دانشگاه است.

وی با تاکید بر نقش اعضای هیئت علمی در توسعه فرهنگی دانشگاه، گفت: نکته مهم این است که تا وقتی که اعضای هیئت علمی ما نپذیرند که غیر از درس دادن و مقاله نوشتن، وظیفه فرهنگی و تربیتی نیز دارند هیچ کار فرهنگی ای در دانشگاه به سرانجام درستی نخواهد رسید. اعضای هیئت علمی در صف اول ارتباط با دانشجویان هستند و می دانند کدام دانشجو چه مشکل، استعداد و نیازی دارد.

این استاد دانشگاه، افزود: ما برای این وظیفه –یعنی وظیفه تربیتی معلم دانشگاه- آموزش ندیده ایم؛ در همه جای دنیا برای هر نقشی آموزش مهارت های آن نقش تعریف شده است. به عنوان مثال اگر یک عضو هیئت علمی به سمت مدیریتی منصوب شود باید مهارت های یک مدیر را کسب کند. در نتیجه به واسطه همین اهمیت نقش اعضای هیئت علمی در توسعه علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، طرحی تحت عنوان «افزایش شایستگی های حرفه ای اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاه تهران» توسط این معاونت و با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه تدوین و در هیئت رئیسه دانشگاه مصوب شد. در نظر است از این پس با برگزاری دوره های آموزشی متنوع و پربار، مهارت های لازم به مدیران و اعضای هیئت علمی دانشگاه منتقل شود. مطمئنم این طرح تاثیری جدی در بهبود شرایط حال دانشگاه خواهد داشت.

دکتر سرسنگی یکی دیگر از نکات مهم در دانشگاه را ارتقای اخلاق حرفه ای برشمرد و تصریح کرد: موضوع اخلاق حرفه ای، موضوع مهم و جدی دیگری است که باید روی آن کار کنیم. توسعه این حوزه بسیار مهم است. تقلب های علمی منشا در همین امر دارد که ما توسعه علمی ایجاد کرده ایم اما اخلاق حرفه ای متناسب با آن را نادیده گرفته ایم.

وی با اشاره به بحث کارآفرینی، تاکید کرد: کارآفرینی از دیگر طرح هایی است که دانشگاه تهران به جد آن را دنبال می کند و ما هم در بخش فرهنگی هر جا که ممکن باشد از آن حمایت می کنیم. به عنوان مثال در حوزه استارت آپ ها و برگزاری جشنواره های علمی دانشجویی و دیگر موارد مرتبط ما مشوق و حمایتگر دانشجویان خواهیم بود. در همین رابطه این معاونت با همکاری دانشکده کارآفرینی و پارک علم و فناوری طرح جشنواره کارآفرینی دانشگاه تهران را تهیه و به تصویب هیئت رئیسه رسانده است. امیدواریم از سال آینده این جشنواره بتواند میزبان و مشوق کارآفرینان دانشگاه اعم از هیئت علمی و دانشجو، باشد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، افزود: همچنین طرح بازارچه خلاقیت های شغلی دانشجویان را در هیئت رئیسه به تصویب رساندیم و این بازارچه که با هدف حمایت از مهارت ها و خلاقیت های دانشجویان و ایجاد ارتباط میان صنعت، مصرف کننده و کارهای دانشجویی است، به زودی در زمینی در بلوار کشاورز افتتاح خواهد شد.

دکتر سرسنگی همچنین در شورای فرهنگی پردیس ابوریحان، ضمن رسیدگی به دستورات جلسه و استماع نیازهای نمایندگان دانشجویی حاضر در جلسه، تاکید کرد: فضای دانشجویی فرق کرده است و نمی شود با شیوه های قدیمی با این فضا مواجه شد. باید وجود و فعالیت تشکل ها، کانون ها و انجمن ها را قدر دانست و از آن ها حمایت کرد. پردیس ابوریحان ظرفیت بسیار خوبی دارد و می تواند در منطقه پاکدشت به عنوان یک نهاد فرهنگی تاثیرگذار باشد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به حمایت دانشگاه از طرح های ویژه، تاکید کرد: با اینکه مشکل اقتصادی همانطور که در جامعه هست در دانشگاه نیز وجود دارد اما دانشجویان نگران هزینه ها نباشند و بیشتر روی طرح هایی که دارند تمرکز کنند و سعی کنند طرح های مدون و قابل دفاعی به دانشگاه ارائه کنند زیرا دانشگاه در حمایت از طرح های ویژه از هیچ کوششی فروگذار نیست.

وی همچنین، در جلسه ای دو ساعته با حضور دانشجویان به مشکلات، پیشنهادها و انتقادات آن ها پرداخت و گفت: مهم ترین سرمایه هر دانشگاهی نیروی انسانی و به خصوص دانشجویان آن دانشگاه است. شما هستید که باید در دانشگاه نقش تاثیرگذارتان را ایفا کنید و نه تنها در دانشگاه بلکه در منطقه؛ پردیس ابوریحان دروازه اتصال دانشگاه تهران به شرق کشور است شما می توانید با برقرار کردن ارتباط با مدارس و ارائه خدمات فرهنگی در نسل بعد این منطقه تاثیری عمیق بگذارید.

در این دیدار یک روزه، دکتر غلام عباس اکبری رئیس پردیس ابوریحان، با تاکید بر اهمیت وظیفه فرهنگی پردیس ابوریحان با توجه به بافت اجتماعی شهرستان پاکدشت، ضمن ارائه اطلاعاتی از کارهای انجام شده و در حال انجام در این پردیس، به ایجاد بخش آموزش های آزاد با همکاری جهاد دانشگاهی، بررسی طرح راه اندازی خانه فرهنگ، طرح استفاده شهرستان پاکدشت از امکانات پردیس، تکمیل مسجد، نوسازی کتابخانه مرکزی و ... اشاره کرد.

همچنین، دکتر سید محمد مهدی مرتضویان معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس ابوریحان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی پردیس، به برقراری ارتباط موثر پردیس و ادارات مختلف شهرستان پاکدشت از جمله اداره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان هلال احمر، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری پاکدشت اشاره کرد.

رخدادهای ماه