اخبار

اخبار

برگزاری مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران

مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور سردار دکتر سید یحیی رحیم ‌صفوی مشاور مقام معظم رهبری، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی و رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، مهندس علی کرد نماینده مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشکده جغرافیا و جمعی از مدیران، مسئولان و دانشجویان، دوشنبه 15 بهمن در تالار خلیج فارس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی ما تفاوت های بسیاری با انقلاب های دیگر داشته است، انقلاب ما فراز و نشیب ها و رخدادهای فراوانی را با سربلندی پشت سر گذاشته است. ما هنوز در گیر و دار شادی پیروزی انقلاب بودیم که یک جنگ تمام عیار بر ما تحمیل شد، جنگ را پشت سر گذاشتیم و هنوز در پی آباد کردن مملکت بودیم که تحریم های ناجوانمردانه بر کشور تحمیل شد و خلاصه در این چهل سال، دشمنان انقلاب و نظام هر کاری کردند تا این انقلاب به چهل سالگی خود نرسد.

وی با تشکر از رئیس دانشکده جغرافیا و معاون فرهنگی این دانشکده برای برگزاری این برنامه فاخر، افزود: خدا را شاکریم که امسال مردم ما چهل سالگی انقلاب را جشن می گیرند؛ شک نداریم که این موفقیت و این پیروزی مگر به حرمت خون شهیدان به حرمت مجاهدتی گه ایثارگران و رزمندگان از خود نشان دادند به حرمت سختی هایی که ملت بزرگوار ایران تحمل کردند و به حرمت پایداری امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی امکان پذیر نمی شد.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: چهل سالگی انقلاب بهانه خوبی است که ما یک بار دیگر به عقب بازگردیم و آن چیزی را که در این چهل سال پشت سر گذاشتیم، مورد نقد و بررسی قرار دهیم. اساسا اگر انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بخواهد بالنده تر از همیشه به راه خود ادامه دهد باید نیروهای انقلاب و نیروهای وفادار به انقلاب وظیفه نقد و بررسی را بر عهده بگیرند و نقد از درون کنند.

وی اضافه کرد: باید توفیقات برشمرده شود و احیانا مشکلات و نقائص تذکر داده شود و بهتر از آن، مسئولان و سیاستگذاران این انتقادها را بشنودند و آن ها را به معنی برخورد با خودشان تلقی نکنند. یکی از بهترین نهادهایی که می تواند در این حوزه به نظام و انقلاب کمک کند، همین دانشگاه است. دانشگاه در هر برهه ای نشان داده است که آینه تمام نمای جامعه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: دانشگاه نشان داده که اگر فضای کافی و لازم را در اختیارش قرار دهند، بهترین و منصف ترین نقد ها را در معرض دید عموم قرار می دهد. امیدواریم که دانشگاه های ما بتوانند این وظیفه اساسی خود را انجام دهند و مسئولان ما هم تحمل لازم را برای فضای نقادی داشته باشند. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در این سال ها داشتیم افراط و تفریط هایی بوده که در نقادی انقلاب و نظام صورت گرفته است. برخی سیاه نمایی کردند و برخی هر مشکلی را منکر شدند؛ ما امروز نیاز داریم که یک نقد منصفانه از انقلاب، نظام و جریاناتی که در این چهل سال داشتیم را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: هر انقلابی چند محور اساسی دارد، محورهایی که وقتی به آن ها نگاه می کنیم به عنوان هویت انقلاب می توان از آن ها نام برد؛ این محورهای اساسی ویژگی شان این است که اگر آن ها را از انقلاب جدا کنیم، دیگر هویت انقلاب وجود ندارد. ما در طول تاریخ بشر انقلاب های زیادی داشتیم هر کدام از این انقلاب ها هویت خودشان را داشتند.

دکتر سرسنگی با تاکید بر ویژگی های منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران، گفت: انقلاب ما محورهای زیادی دارد که من تنها به سه محور آن اشاره می کنم؛ اولین محور انقلاب اسلامی بحث دینی بودن انقلاب است، اگر دینی بودن را از انقلاب بگیریم چیزی از انقلاب باقی نمی ماند در همه مراحل انقلاب از ابتدا از خرداد 42 تا زمانی که در بهمن 57 به پیروزی رسید، بحث دین و پیروی از شعائر دینی به عنوان یکی از محورهای اساسی انقلاب و مبارزه انقلابیون محسوب می شده است. پایگاه اصلی انقلاب مساجد بود، مرجعیت انقلاب در دست روحانیت بود، مردم با شعار دینی به خیابان ها می آمدند.

وی افزود: در زمان انقلاب بود که مفاهیمی چون عدالت، برابری، توجه به مستضعفان، توجه به پا برهنگان، پرهیز از فساد ریا و تباهی در منصه ظهور انقلابیون قرار گرفت. حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) در تعداد زیادی از سخنرانی های خودشان، محرم عاشورا و قیام امام حسین را به عنوان نقطه مرکزی فلسفه انقلاب مطرح کردند. در واقع این مفاهیم بود که آتش انقلاب را فروزان تر کرد.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: محور دوم به عقیده من، بحث سرمایه اجتماعی است؛ شما در کمتر انقلابی در تاریخ بشریت می بینید که یک انقلاب از یک چنین سرمایه اجتماعی ای برخوردار باشد. امروزه هم سرمایه اجتماعی یکی از مولفه های مهم برای توفیق یا عدم توفیق یک نظام است.

وی تاکید کرد: مردم قلب این انقلاب بودند، مردم بار این انقلاب را به دوش می کشیدند؛ انقلاب ایران بر خلاف انقلاب های دیگر که از یک طبقه خاص نشأت گرفت، یک انقلاب بی طبقه بود تمام مردم از طبقات مختلف در این انقلاب نقش داشتند و این چیزی بود که سرمایه اجتماعی انقلاب را شکل و افزایش داد. شک نکنید اگر یک نظام از سرمایه اجتماعی فارغ شود و نتواند سرمایه اجتماعی لازم را کسب کند و آن را حفظ کند، پایدار و مستدام نخواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اضافه کرد: اگر می بینید در جنگ تحمیلی 8 ساله وجبی از خاک ایران کم نمی شود به خاطر این سرمایه اجتماعی است، اگر می بینید مادری با دست خودش فرزندش را به جنگ علیه دشمن می فرستد به دلیل این سرمایه اجتماعی است و اگر می بینید که با یک ندای رهبر مردم در عرصه های مختلف به صحنه می آیند و با همه مشکلات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی ای که دارند در عرصه حضور پیدا می کنند به خاطر این سرمایه اجتماعی است.

وی همچنین سومین محور انقلاب اسلامی را شجاعت و جسارت برشمرد و گفت: اگر انقلاب اسلامی به پیروزی رسید به خاطر شجاعت رهبری انقلاب و شجاعت پیروان این رهبری بود؛ هیچکس باور نمی کرد که در کشوری به نام ایران که دقیقا یک سال قبل از انقلاب رئیس جمهور آمریکا به ایران می آید و مراسم کریسمس خود را در ایران می گذراند و از ایران به عنوان جزیره ثبات نام می برد؛ یک سال بعد انقلابی رخ دهد که تمام ارکان این مملکت را زیر و رو کند. کسی باور نمی کرد که مردم ایران و رهبری انقلاب دست خالی مقابل ارتشی ایستادگی کنند که ژاندارم منطقه است؛ هر وقت در کشورهای منطقه مسئله ای پیش می آمد این ژاندارم را راهی می کردند تا آن مسائل را حل کند.

دکتر سرسنگی در ادامه اظهار کرد: کسی باور نمی کرد که انقلابیون جوان این مملکت در مقابل قدرتی به اسم آمریکا ایستاده و قدرت این کشور را به تمسخر بگیرند. این نشان شجاعت و جسارتی بود که انقلابیون، رهبران انقلاب و مسئولان کشور داشتند. تصور من این است که اگر بخوهیم این انقلاب پرشکوه تر از همیشه به راه خود ادامه دهد و این نظام الهی انشااله تا آنجا پیش برود که به دست صاحب اصلی آن، امام زمان (عج) برسد باید بازنگری کنیم و ببینیم آیا آن ویژگی های مهم هویت بخش و محورهای اساسی انقلاب را امروز با همان کیفیت دارا هستیم یا خیر.

وی ادامه داد: آیا امروز هم مسائل و ارزش های دینی برای ما در رأس امور هستند، یک مدتی بعضی از روشنفکران جامعه شعاری می دادند که جمهوریت نظام در خطر است اتفاقا من می خواهم بگویم اسلامیت نظام در خطر است و باید آن را دریابیم اگر اسلامیت داشته باشیم جمهوریت هم خواهد آمد، مردم سالاری دینی هم خواهد آمد. امروز ما نگران و دغدغه مند ارزش های دینی در جامعه هستیم. آیا امروز ما از سرمایه اجتماعی ای که در ابتدای انقلاب برخوردار بودیم، برخوردار هستیم؛ ما باید مانند اول انقلاب مردم را ولی نعمت خود بدانیم نه اینکه مردم زینت المجالسی باشند تا زمانی که یک دولت نیاز به حمایت دار به خیابان بیایند.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، در پایان سخنانش گفت: ما چاره ای نداریم جز اینکه جسارت و شجاعت و خودباوری ابتدای انقلاب را در خود و دیگران زنده کنیم و زنده نگاه داریم.

پس از سخنان دکتر سرسنگی، مسئولان دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با اهدای لوح، از معاون فرنگی و اجتماعی و همچنین مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تقدیر کردند.

در ادامه این مراسم، سردار دکتر سید یحیی رحیم ‌صفوی مشاور مقام معظم رهبری به سخنرانی پرداخت و درباره تفاوت های انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران با چهار انقلاب فرانسه، روسیه، چین و کوبا سخن گفت. وی در ابتدا این پرسش را مطرح کرد که آیا در دانشگاه های ما تا کنون پژوهش های علمی دقیقی روی این مسئله صورت گرفته است.

سردار رحیم صفوی افزود: ما در این چهل سال کار خودمان را انجام داده ایم و انقلاب را به اینجا رسانده ایم، امیدواریم شما جوانان امروز چهل سال بعد این انقلاب را رقم بزنید. امیدوارم شما با هوشمندی و آگاهی و ایمان و شجاعت این راه را پیش ببرید و قدر عظمت انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران و قدر کشور عزیز ایران و رهبر عزیزمان را بدانید.

وی ادامه داد: دانشجویان عزیز، مومن، خردمند و شجاع دانشگاه تهران و دانشکده جغرافیا؛ طی 230 سال گذشته 5 انقلاب فرانسه، چین، روسیه، کوبا و انقلاب کبیر اسلامی ملت بزرگ ایران رخ داده است. من به عنوان یک معلم جغرافیای سیاسی با شما صحبت می کنم با شخصیت حقیقی خودم و نه شخصیت حقوقی ام؛  من به برخی از تفاوت های انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری حضرت امام و تفاوت آن با انقلاب های دیگر اشاره می کنم.

این استاد جغرافیا سیاسی، تصریح کرد: اولین تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب ها، نفی نظام دو قطبی قدرت جهان بود که می دانید از پایان جنگ جهانی دوم جهان نظام دو قطبی پیدا کرد. انقلاب اسلامی ضمن نفی این نظام دو قطبی برای شکل گیری نظام چند قطبی در جهان را زمینه ساز شد. یکی از آن قدرت ها شکل گیری قطب قدرت جدید جهان اسلام خواهد بود از 57 کشور اسلامی؛ در قلب این قدرت سازی جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران قرار دارد.

وی تاکید کرد: مسلمان هایی که هم از نظر ژئوپلیتیکی هم از نظر ژئواکونومیک و هم ژئوکالچر، می توانند تبدیل به قطب قدرت بزرگ جهانی شوند؛ مسلمان ها هم اکنون در جهان بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون تن هستند و بیش از 75 درصد منابع نفت خام جهان را در اختیار دارند، 57 درصد ذخائر گاز جهان را در اختیار دارند، 12 تنگه عبور تجارت جهانی را در اختیار دارند. مسلمان ها یک خدا، یک پیامبر، یک قبله و یک قرآن دارند و 90 درصد احکام سنی و شیعه با هم یکی است.

سردار سرلشگر رحیم صفوی در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی در این چهل سال توانست منزلت ژئوپلیتیکی ایران را در منطقه غرب آسیا ارتقا بخشد. ما یک قدرت منطقه ای هستیم چه آمریکایی ها بخواهند و چه نخواهند.

وی، نفی نظریات مربوط به علل پیدایش انقلاب ها را به عنوان دومین تفات انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: نفی اینکه ایدئولوژی و مذهب نمی تواند ملت ها را دعوت به انقلاب و بسیج کند، از دیگر تفاوت های انقلاب ما است. سومین تفاوت، نسبت مشارکت مردم ایران چه از نظر کمی و چه کیفی با مشارکت مردم در سایر انقلاب ها است. تفاوت چهارم، خصوصیات رهبری انقلاب اسلامی ما با دیگر رهبران انقلاب های مذکور قابل مقایسه نیست؛ حضرت امام یک شخصیت کاریزماتیک داشتند و مرجع جام الشرایط و مرجع شیعیان بلکه مسلمانان جهان بودند. حضرت امام از نظر فقهی و علمی یک اسلام شناس به معنای واقعی و از یک نبوغ سیاسی برخوردار بودند. امام بسیار شجاع، خردمند، مردمدار و مردم محور بودند. نفوذ و تاثیر کلام امام قابل مقایسه با رهبران سایر انقلاب ها نبود.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی، در ادامه اظهار کرد: از دیگر تفاوت های انقلاب اسلامی قدرت پراکنش نفوذ و بازتاب فرهنگی و سیاسی در منطقه و حتی سایر ملت ها بود.

وی با اشاره به تدبیر مقام معظم رهبری، تاکید کرد: تدبیر رهبری معظم انقلاب و شورای امنیت ملی ما در سال های اخیر جنان قوی عمل کرد که هیچ قدرتی جرأت نزدیک شدن به مرزهای ما را پیدا نکرد. چه تدبیری که آمریکایی ها را در عراق و افغانستان زمینگیر کرد. 18 سال است که آن ها در این دو کشور گیر کرده اند؛ آنها می خواستند دو سه ساله دو دشمن در عراق و افغانستان برای ایران درست کنند که می بینید موفق نشدند. تدبیر حضرت آقا بود که روسیه به حمایت سوریه پیوست و ائتلاف ایران، روسیه، سوریه، حزب الله لبنان، مجاهدین افغان و پاکستانی شکل گرفت و ترکیه نیز از سال 2016 به این ائتلاف پیوست.

سردار سرلشگر دکتر یحیی رحیم صفوی، سخنانش را با طرح سئوالاتی از جوانان، دانشجویان و اساتید دانشگاه حاضر در جمع به پایان برد که محور آن ها نقد و بررسی مشکلات اقتصادی و ارائه پیشنهادهای نظری و عملی برای حل مشکلات دولت و ملت بود.

پس از سخنان سردار سرلشگر یحیی رحیم صفوی، مسئولان دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران از سوی دانشگاه تهران لوح یادبودی به سردار رحیم صفوی تقدیم کردند.

در ادامه، دکتر کرامت اله زیاری رئیس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران و دکتر سید عباس احمدی معاون فرهنگی نیز به سخنرانی پرداختند و از مقام آوران علمی فرهنگی و ورزشی دانشکده جغرافیا تقدیر و برنامه های متنوعی اجرا شد.

رخدادهای ماه