اخبار

اخبار

برگزاری نشست هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی، دینی با معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

نشست هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی، دینی با دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، شنبه 4 اسفند، در تالار امیر کبیر معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر محمد علی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و کارشناسان این حوزه، دکتر مجید پرچمی معاون فرهنگی دانشجویی پردیس هنرهای زیبا، دکتر مهدی حسنلو معاون فرهنگی دانشجویی پردیس دانشکده های فنی، دکتر علی کشاورزی نماینده فرهنگی دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر سید مهدی واعظ علایی معاون فرهنگی دانشجویی پردیس علوم برگزار شد.

در این نشست، دکتر مجید سرسنگی پس از استماع نظرات، انتقادات و پیشنهادات دبیران کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی و مشکلات آنها، طی سخنانی گفت: مهم ترین نکته این است که برگزاری این جلسه نشان داد که چقدر ما نیاز داریم دور هم بنشینیم و با هم حرف بزنیم. ما تا وقتی که از هم دور باشیم مسائل را نمی توانیم با هم حل و فصل کنیم، یک زبان مشترک نمی توانیم پیدا کنیم و این فضای دور همیشه باعث سوء تفاهم می شود.

وی افزود: اگر ما اینجا هستیم به خاطر شما است، اگر امروز جایی به نام دانشگاه است، محور آن دانشجو است. همه ساختارها ایجاد شده که به شما خدمت کند لذا به نظر می رسد از طریق این جلسات ما اولویت های شما را بیش از پیش متوجه خواهیم شد. همچنین شما با کارهایی که ما انجام می دهیم بیشتر آشنا می شوید و احیانا راهکارهایی را می توانیم برای کارهای شما ارائه کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه تصریح کرد: کانون ها از نظر دانشگاه بسیار مهم هستند؛ کتابی هست به نام نگاه انتقادی به دانشگاه هاروارد، این کتاب را رئیس سابق دانشگاه هاروارد نوشته است و می گوید دانشگاه یعنی چه، در این کتاب می گوید ما اصلا اشتباه می کردیم که فکر می کردیم دانشگاه یعنی جایی که فقط باید آموزش و تحقیق در آن صورت گیرد. اشاره می کند دوران لیسانس دوره ای است که باید اجازه بدهیم دانشجویان خودشان را پیدا کنند و این دوره که تمام می شود، ما انسان بهتری را به جامعه معرفی می کنیم. در این کتاب بر فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تاکید می شود.

وی ادامه داد: در این زاویه دید، کانون ها با سطح وسیعی از فعالیت هایی که دارند خیلی می توانند موثر باشند و به دانشگاه کمک کنند که دانشگاه بتواند رسالت خودش را برای ساختن انشان های بهتر به انجام برساند. ما نمی خواهیم از دانشگاه فقط یک متخصص بیرون برود، بلکه یک متخصص متعهد و آکاه به فرهنگ و جامعه اولویت ما است.

دکتر سرسنگی در ادامه تاکید کرد: کانون ها فقط یک تعداد تشکل که بچه ها اوقات فراغتشان را در آن سپری کنند نیستند، بلکه کانون ها یک اهرم و یک بازوی بسیار خوب برای دانشگاه می توانند باشند. من اعتقاد دارم مسئولان دانشگاه باید یکی از وظایفشان برگزاری جلسات با دانشجویان باشد. ما از نظر گفتمانی با نسل جدید مشکل پیدا کرده ایم یعنی من مدیر فکر می کنم اولویت پیز دیگری است در صورتی که از نظر دانشجو امکان دارد اولویت چیز دیگری باشد.

وی ادامه داد: البته این جلسات خوب است که بخشی به انتقادات و نظرات دانشجویان اختصاص داشته باشد و بخشی نیز راجع به گفت و گو درباره مسائل کلان تر باشد؛ راجع به ایده های بهتر، سیاست گذاری برای برنامه های فرهنگی و ... باشد. اشتباهی که ما می کنیم این است که فکر می کنیم جلسات فقط مخصوص انتقادات است در صورتی که در کنار انتقادات باید به پیشبرد برنامه ها نیز پرداخت.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، گفت: از نظر شما به عنوان دانشجویان و فعالان فرهنگی چه معیارها و ارزش های فرهنگی ای باید در دانشگاه جاری و ساری باشد؛ در این زمینه و زمینه های کلان همکاری های بیشتری با ما داشته باشید. ما در حال آمادگی برای برنامه های سال 98 هستیم حتما شما باید به ما کمک کنید که در سال 98 ما باید چه کار کنیم که کارها و ایده های شما بهتر و بیشتر پیش برود و دیده شود.

وی افزود: مسائلی مانند فضای کار، بودجه و ... مسائلی است که باید تلاش کنیم که حل شود. شما انتظار دارید که بودجه شفاف سازی شود اما وقتی من نمی دانم چقدر از بودجه و در چه زمانی به دستم می رسد چطور می توانم این موضوع را شفاف سازی کنم. شما حق دارید ولی واقعا مسائلی هست که از عهده اختیارات ما خارج است. اما اینکه همین بودجه ای که هست باید درست صرف شود، حرف درستی است. در این زمینه هم شما به ما کمک کنید. هر چه نقش شما در برگزاری برنامه ها فعال تر باشد من با برگزاری آن برنامه موافق تر هستم.

دکتر سرسنگی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی کانون ها کم کار هستند، من تاکید دارم که ما حتما باید یک نظام رتبه بندی داشته باشیم؛ ما نمی توانیم بگویم یک بودجه ای داریم و این بودجه را باید تقسیم بر 89 کانون موجود کنیم و به همه به یک اندازه بودجه تخصیص دهیم، این موضوع نه عقلانی است نه عادلانه است. ما باید یک نظام رتبه بندی داشته باشیم و بدانیم که کانون های درجه یک، کانون های متوسط و کانون های ضعیف کدام ها هستند؛ آن هایی که ضعیف هستند یا کار کنیم که خودشان را بالا بکشند یا تکلیفشان روشن شود. بنابراین تاکید می کنم تا زمانی که نظام رتبه بندی نداشته باشیم که خود شما در آن موثر نباشید نمی توانیم عملکردمان را بهبود ببخشیم.

وی تاکید کرد: ما می توانیم اهرم های تشویقی بگذاریم یعنی اگر یک کانونی بتواند خودش را به مولفه های درجه یک برساند ما کمک های ویژه ای را به آن ارائه خواهیم کرد. در نتیجه این رتبه بندی ما می توانیم به کانون های فعال کمک های بیشتری کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تصریح کرد: یکی از کارهایی که ما در این چند سال انجام داده ایم این بوده که زیرساخت های فرهنگی و ورزشی را افزایش دهیم. اگر بررسی کنید می بینید تا پیش از این متاسفانه یک سانتیمتر بر فضاهای فرهنگی و ورزشی دانشگاه اضافه نشده بود. در حوزه ورزشی با همکاری بخش خصوصی داریم یک استخر در کارگر شمالی می سازیم، یک سالن سرپوشیده ورزشی داریم می سازیم در همان کارگر شمالی، در طرح ساماندهی چند فضای را برای کاربری ورزشی در نظر داریم برای بچه های کارشناسی که در پردیس مرکزی هستند. یک طرح بزرگ هم در خیابان ادوارد بروان داریم که قرار است یک مجتمع فرهنگی و ورزشی در آنجا بسازیم.

وی افزود: همه اینها را با کمک بخش خصوصی انجام می دهیم زیرا دانشگاه یک ریال ندارد که به این امور تخصیص دهد بنابراین یا ما باید هیچ کاری نکنیم یا باید با همکاری بخش خصوصی کار را پیش ببریم مانند مدرسه واقع در خیابان ادوارد براون که من دو سال جنگیدم که این فضا را بگیرم، اما دانشگاه بودجه ای نداشت که بدهد و این مدرسه را تعمیر کنیم یا تبدیل به فضای دیگری کنیم؛ کاری که ما توانستیم انجام دهیم این بود که با یک بخش خصوصی همکاری کنیم آن ها اینجا را تعمیر و تجهیز کنند، دو سال هم بهره برداری به همراه پرداخت اجاره به ما داشته باش و بخشی را هم در اختیار ما قرار بده که ما استفاده کنیم، بعد از دو سال هم کل آن در اختیار دانشگاه قرار خواهد گرفت.

دکتر سرسنگی با اعلام افزوده شدن تالار ناصر خسرو به مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی، گفت: تالاری که چند دهه در اختیار جهاد دانشگاهی بود با همکاری با جهاد دانشگاهی و در اختیار قرار دادن فضای دیگری به جهاد دانشگاهی، این تالار را تحویل بگیریم و در اختیار برنامه های شما، پخش فیلم و ... قرار دهیم.

وی ادامه داد: در صدد هستیم سینما بلوار در بلوار کشاورز را بگیریم که حدود 700 نفر جا می گیرد که اگر بتوانیم این فضا را بگیریم خیلی کارهای بزرگ می توانیم انجام دهیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، تصریح کرد: برای یک مدیر بهتر این است که هر چه بودجه دارد در کارهایی که دیده می شود خرج کند و بگوید من خیلی مدیر موفقی هستم اما ما نخواستیم به دانشگاه، شما و نسل های آینده خیانت کنیم؛ بنابراین به طور جدی در مسادل زیربنایی کار می کنیم، امکان دارد بعضی از آن ها نه به عمر تحصیلی شما برسد و نه به عمر مدیریتی من، اما ما خوشحالیم که برای دیگران چیزی اضافه کردیم اگر این امکانات در دوره ما بود چقدر می توانستیم بهتر عمل کنیم.

وی افزود: نهادسازی هایی که شده، از کارهای مهم این دوران بوده، جشنواره هنرهای تجسمی، جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور، سایر جشنواره ها، قانون گذاری ها، تعداد مصوبات فرهنگی و ... همگی از کارهای بنیادی است.

در زمینه کارشناس ها نیز دکتر سرسنگی با اشاره به ممنوعیت استخدام در دانشگاه، تاکید کرد: آموزش کارشناسان از اولویت های ما است که به جد آن را پیگیری می کنیم تا مشکلات موجود بر طرف شود.

وی همچنین پیشنهاد کرد در بازدیدهای معاونت فرهنگی و اجتماعی از پردیس ها و دانشگده ها خوب است که دبیر دبیران کانون ها و دبیر دبیران انجمن ها و یک نماینده از نشریات هم حضور داشته باشند.

رخدادهای ماه