اخبار

اخبار

بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پردیس البرز دانشگاه تهران برگزار شد

مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به همت پردیس البرز و مشارکت ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران و مدیرکل حراست دانشگاه، سه شنبه 23 بهمن 1397، در پردیس البرز دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، ضمن تبریک این ایام، گفت: اگر بخواهیم منصفانه راجع به انقلاب و این چهار دهه ای که نظام جمهوری اسلامی در مصدر امورد بوده، قضاوت کنیم؛ می بینیم که جامعه ما توفیقات زیادی را به دست آورده است اما متاسفانه بعضی وقت ها ما خودمان به خاطر درگیری های سیاسی ای که با هم داریم، جناح بندی هایی که داریم، چنان سیاه نمایی می کنیم که گویی هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده و هر آنچه رخ داده همه سیاه و باطل بوده است.

وی افزود: در واقعیت اینگونه نیست؛ نگاهی به حوزه آموزش عالی در قبل و بعد از انقلاب گویای دستاوردهای نظام است. خود دانشگاه تهران حدود هشتاد و سه چهار سال عمر دارد یعنی تقریبا چهل سال در رژیم پهلوی گذرانده و چهل سال در نظام جمهوری اسلامی؛ واقعا اتفاقات آموزش عالی کشور پس از انقلاب قابل قیاس با پیش از آن نیست. از گسترش رشته ها و مقاطع گرفته تا دانشجویان و اعضای هیئت علمی هیچکدام قابل قیاس با گذشته نیست.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، تصریح کرد: در بخش های دیگر هم به همین شکل هست؛ در بخش هایی توفیقات بیشتری داشتیم در بخش های دیگری توفیقات کمتری داشتیم. متاسفانه در این چهل سال شاید هیچ وقت فرصت این پیش نیامد که ما منصفانه غملکرد خوئمان را قضاوت کنیم شاید چهل سالگی بهانه خوبی باشد برای اینکه این اتفاق رخ بدهد. بهترین محل برای نقد و بررسی همین دانشگاه ها هستند باید اجازه داده شود که دانشگاه های ما به این وظیفه مهم خودشان توجه کنند.

وی ادامه داد: دانشگاه ها باید نسبت به آن چیزی که در جامعه می گذرد دغدغه و دقت نظر داشته باشند؛ دانشگاه ساکت دانشگاه خوبی نیست. ممکن است بعضی چنین دانشگاهی را بپسندند اما نمی توان هم به دنبال یک جامعه سالم بود و هم دانشگاه ساکت خواست، جوهر و فطرت دانشگاه به نقد اجتماعی و نقد قدرت، ارائه پیشنهاد و دلسوزی برای جامعه و تلاش برای ارتقای آن مرتبط است. مسئولان هم باید در مقابل نقدها سعه صدر داشته باشند.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، تاکید کرد: این نقدها بسیار ضروری و حیاتی است برای انقلابی که می خواهد نه یک دوره چهل ساله بلکه دوره های متعدد چهل ساله خودش را تجربه کند. مهم ترین مسئله امروز برای ما مسئله سرمایه اجتماعی است. حضور مردم در راه پیمایی 22 بهمن و ایامی از این دست، نشانگر سرمایه اجتماعی نظام و انقلاب است. هر چه این سرمایه اجتماعی بیشتر باشد انقلاب و نظام پاینده تر است.

وی افزود: رشد انقلاب از نظر من مثل رشد یک درخت است؛ یعنی دو رشد دارد یک رشد، رشد ظاهری است که روی زمین است و به سمت بالا می رود و همه می توانند ببینند، رشد مهم تر رشد ریشه های درخت در زیر زمین است. ما در این 4 دهه بیشتر به رشد اول توجه کرده ایم اگر خواستیم دینداری را ترویج کنیم بیشتر به ظاهر پرداخته ایم، در مورد عدالت اجتماعی نیز همینطور، یک انقلاب باید به هر دو رشد همزمان توجه داشته باشد.

دکتر مجید سرسنگی با اشاره به از هم پاشیدن حکومت های سوسیالیستی و کمونیستی در جهان، اظهار کرد: چرا نشانی از این حکومت ها نیست زیرا ریشه های این تفکر خشکید و آن تنه تناور را به زمین انداخت. فروپاشی دیوار برلین کار یک شب و چند شب نبود، حاصل اضمحلال یک تفکر در طول سال های متمادی بود. ما اگر می خواهیم از انقلابمان حراست کنیم باید به ریشه های انقلاب توجه کنیم.

وی با برشمردن ریشه های انقلاب از جمله توجه به نسل جوان، باورپذیری ارزش های انقلاب برای نسل جوان، دینداری و عدالت، گفت: مردم انقلاب کردند چون در دورنمای ذهنشان حکومت علی (ع) را می دیدند. امیر مومنانی که از دزدیده شدن خلخال بر پای یک زن یهودی فرمودند اگر خون گریه کنم بجاست. پس انقلاب با ریشه های خودش زنده است ظواهر تابع شرایط محیطی است. ما در زمان جنگ هم تحریم بودیم هم موشک باران بود هم جوانانمان کشته می شدند هم مجروح می شدیم و به اسارت گرفته می شدیم اما کجا قامت خم کردیم؟

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ادامه داد: چرا امروز به خاطر نبودن برخی از اقلام، جامعه این چنین مشوش است؟ چه اتفاقی افتاده؟ چرا جامعه این قدر تغییر کرده است. علتش آنجا است که متاسفانه برخی انقلابی نماها به اسم انقلاب به اسم نظام، ارزش های ما را خدشه دار کردند.

وی تاکید کرد: انقلاب ما باید دامن خود را از لوث وجود چنین افرادی پاک کند؛ پاکدستی و پاکدامنی باید الگوی مدیران شود. این انقلاب به ما شرف، اقتدار و افتخار داد ما در مقابل چه کردیم. امروز جمهوری اسلامی خاکریز آخر حکومت هایی است که می خواهند پیوند خود را با اخلاق و دین را نگه دارند پیوند بین سیاست و دیانت اگر ما سربازان این خاکریز غافل شویم، یک تفکر و یک امید در جهان از دست خواهد رفت.

پیش از سخنان دکتر مجید سرسنگی، دکتر یونس نوربخش رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران، طی سخنانی با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از فعالیت های این پردیس در ایام دهه فجر سخن گفت و از رونمایی نرم افزار این پردیس به این مناسبت خبر داد.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مهدی کرمی مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، به سخنرانی پرداخت و گفت: شاکریم که دیروز راه پیمایی چنان برگزار شد که زبان یاوه گویان را بست و جنگ روانی ای که به پا کرده بودند را به پایان رساند. همه دیدند که انقلاب در چهل سالگی نه تنها طرفدارانش را از دست نداده است بلکه با شکوه تر و با انگیزه بیشتر به پیش می رود.

وی افزود: انقلاب ما یک انقلاب مذهبی و دینی است و این رمز حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن است. انقلاب ما با وجود انسان ها و یافته های درونی انسان ها مرتبط است یعنی اگر بخواهیم محک دینی در جامعه بزنیم بهترین جا همین حضور در راه پیمایی است که تایید حاکمیت دینی کشور است. مردم می دانند بهتر از این حاکمیت برایشان مصور نیست البته به اتفاقات درون حاکمیت گلایه دارند اما در عین حال تمام اهتمام را برای حضور و پاسداری از حاکمیت دینی دارند. انگیزه دیگر مردم مقابله با دشمن است و ثابت کردن اینکه اصلاح می کنند اما خم به ابرو نمی آورند.

دکتر کرمی در ادامه عنوان کرد: باید از ستاد برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران و همچنین معاونت فرهنگی و اجتماعی تشکر کنم، برنامه های دانشگاه تهران در این ایام بسیار ارزشمند و فخیم و در خور شأان دانشگاه و نظام بود.

در این مراسم همچنین دکتر رحمت اله الهیاری، مدیرکل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت. همچنین از زهرا غفاری دانشجوی نمونه شاهد در مقطع دکتری فقه و حقوق اسلامی تقدیر شد و از نرم افزار پردیس البرز رونمایی شد.

گروه موسیقی نهفت نیز در این مراسم قطعاتی را اجرا کرد.

رخدادهای ماه