اخبار

اخبار

تالار مولوی

در ضلع غربی خیابان شانزده آذر، کمی بالاتر از سازمان مرکزی دانشگاه تهران، معتبرترین تالار تئاتر دانشگاهي کشور قرار دارد. تالار مولوی به عنوان تنها تالار تئاتر دانشگاهی ایران این افتخار را دارد که در طول بیش از چهار دهه فعالیت مدوام خود، توانسته پذیرای اجراهای موفق دانشجویان و دانش آموختگان تئاتری باشد.

نخستین بار در سال ۱۳۴۷ اداره فعالیت های فوق برنامه دانشگاه تهران به سرپرستی خانم پری صابری شکل گرفت . پري صابری محل فعلی تالار را که یکی از انبارهای مخروبه دانشگاه بود، با تغییر کاربری به تالار مولوی تبدیل کرد. فعالیت این تالار به صورت رسمی با اجرای نمایش "ملاقات بانوی سالخورده" به کارگردانی حمید سمندریان در دی ماه ۱۳۵۱ هجری شمسی آغاز شد.

این تالار در سال ۱۳۵۹ هم زمان با انقلاب فرهنگی به مدت سه سال تعطیل شد و پس از بازگشایی از سال ۱۳۶۴ اداره آن به جهاد دانشگاهی واحد تهران واگذار شد. این تالار در سال ۱۳۸۲ به خاطر بازسازی و تعمیرات مدت چهار ماه تعطیل بود که در این فرصت یک سالن دیگر هم به نام "سالن کوچک" در این مجموعه ساخته شد. تالار مولوی در سال ۱۳۸۹ از مدیریت جهاد دانشگاهی خارج شد و مجددا زیر نظر اداره کل امورفرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران قرار گرفت.

اين مجموعه بار ديگر در سال ۱۳۹۳ و به مدت ۱۳ ماه مورد بازسازي كامل در همه حوزهاي ابنيه اي، مقاوم سازي، تجهيزاتي و تاسيساتي قرار گرفت و ارتفاع سالن به ميزان يك متر افزايش پيدا كرد و نيز يك پلاتو تمرين به مجموعه اضافه گرديد. سالن اصلی تالار مولوی با گنجایش ۱۷۰ نفر تماشاگر، با ابعاد ۱۷/۸۰ متر عرض در ۲۳/۵۰ متر طول و ارتفاع ۴ متر، یکی از بهترین سالن های Black Box ایران است که قابلیت جا به جای جایگاه تماشاگران را داراست.

سالن کوچک تالار مولوی با گنجایش ۶۰ نفر تماشاگر، با ابعاد ۶ متر طول در ۵/۴۰ متر عرض و ارتفاع ۴ متر فضای مناسبي را برای تجربه های دانشجویی در اختیار گروه ها قرار می دهد. از ویژگی های دیگر تالار می توان به قابلیت کنترل دیجیتال و آنالوگ خطوط دیمر نور، کنترل میکسر صدا و ملحقات آن، صفحات گوبو برای جلوه های نوری، پروژکتور های فرزنل، واید، تله، فالواسپات (تعقیب کننده) اشاره کرد.

مدیران تالار مولوی از آغاز تا امروز عبارتند از: پری صابری، علیرضا سمیع آذر، علی نوروزطلب، تاجبخش فنائیان، سعید کشن فلاح، محمد مختاری، مهدی مکاری، سعید اسدی و از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ این مجموعه با عنوان مرکز تئاتر مولوی با مدیریت امیرحسین حریری اداره می شود.

رخدادهای ماه