اخبار

اخبار

تولیدات فرهنگی

برگ فرهنگ - شماره دوم از دوره جدید

مجيد سرسنگي مديرمسئول  در انديشه ديني ما، همواره تعليم و تربيت، تهذيب، علم‌اندوزي و دينداري همزاد و همراه هم بودهاند. هر آن کس که ميخواهد از خرمن دانش خوشه برچيند، بايد جامهاي از جنس پارسايي بر تن کند و هر آنکه ميخواهد کام مشتاقان دانش را به آب علم و انديشه سيراب سازد، بايد دل و جان دانشاندوزان را به پاکي و تابناکي بيارايد تا مبادا در شورهزار، بذر بيحاصل بکارد و رنج بيگنج برد و از کشته خويش هيچ ندروَد.

تأکيد مکرر قرآن بر دو رسالت بزرگ پيامبران ـ تهذيب و تعليم ـ الگوي روشني فرا روي کساني مينهد که گام در راه پيامبران مينهند و رسالت آموزش و راهبري را بر دوش ميکشند. معلمان جامعه که چنين رسالتي يافتهاند، بايد مؤکد و مکرر بر دو عنصر تعليم و تربيت توجه کنند که اگر از تهذيب و پرورش غفلت ورزند، هرگز پيامبرانه نخواهند زيست. از ديرباز دانشمندان ايراني در رعايت موازين اخلاقي و سبک زندگي مبتني بر زهد و فروتني الگو بودهاند؛ الگوهايي که حتي فراتر از قلمرو جغرافيايي و فرهنگي ايران بزرگ رفته و بر تارک سلسله نيکان جهان نشستهاند. اما متأسفانه در سالهاي اخير در برخي جنبهها و بويژه در زمينه اخلاق پژوهش با ناهنجاريهايي روبرو بودهايم و اين وضعيت خطري ژرف را گوشزد کرده است. يکي از دلايل اصلي اين موضوع را ميتوان در دور شدن دانشگاهها از کارکرد اصلي خود جست. بررسي تجارب دانشگاههاي جهان نشان ميدهد که اين دانشگاهها به مقوله مسئوليتپذيري و اخلاق حرفهاي توجه خاصي دارند و اين امر همچنان رو به رشد و فزوني است. در برنامه توسعه سوم دانشگاه تهران نيز ترويج اخلاق حرفهاي و مسئوليتپذيري اجتماعي جزو اهداف اصلي ذکر شده است. از اين‌‌رو، لازم است در تمام کارکردهاي دانشگاه به اين مقوله مهم توجه شود.

معاونت فرهنگي دانشگاه تهران توجه به فرهنگ دانشگاهي، ترويج اخلاق حرفهاي و مسئوليتپذيري اجتماعي را سرلوحه تمام برنامههاي خود قرار داده است. در اين راستا در سال 1396، اولين «همايش ملي دانشگاه اخلاق مدار» با حضور جمع کثيري از صاحب نظران اين حوزه برگزار شد. همچنين در اولين دوره «جشنواره فرهنگ دانشگاه» و «جشنواره ترويج مسئوليتپذيري اجتماعي» نيز به اين مقوله، به‌‌عنوان محور اصلي توجه شده است.

اعتقاد داريم توجه به موضوع «اخلاق» در دانشگاه ميتواند در کاهش ناهنجاريهاي فردي و اجتماعي نقش اصلي داشته باشد. چنانچه اعضاي هيأت علمي دانشگاه در اين راستا اهتمام بيشتري داشته و به نقش تربيتي خود، افزون بر آموزش و پژوهش توجه کنند، دانشگاه ميتواند بالندهتر از قبل به نقش مؤثر خود در حل مشکلات جامعه و تحقق توسعه پايدار عمل کند.

با توجه به اهميت تبيين فرهنگ دانشگاهي و اخلاق حرفهاي، اين شماره از مجله «برگ فرهنگ» به ارائه تعدادي از مقالات استادان و صاحب نظران حوزه «اخلاق دانشگاهي» پرداخته است. برخي از اين مقالات قبلا در همايش «دانشگاه اخلاق مدار» ارائه شدهاند.

دانلود نسخه الکترونیک نشریه


برگ فرهنگ - شماره اول از دوره جدید

شماره جدید «برگ فرهنگ» - فصلنامه مطالعات فرهنگی دانشگاه تهران – که پس از 5 سال وقفه، مردادماه 1396 منتشر شده بود، به‌صورت الکترونیکی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

این شماره از فصلنامه مطالعات فرهنگی دانشگاه تهران به موضوع «کارکرد دانشگاه» اختصاص دارد. گفتنی است، نخستین شماره «برگ فرهنگ» آبان سال 1378 منتشر شد و اکنون شماره جدید آن انتشار یافته است. اولویت این فصلنامه، بررسی تمامی مباحث و موضوعات مربوط به فرهنگ دانشگاهی شامل آموزش، پژوهش، مباحث تربیتی، موضوعات فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی بوده است.

«برگ فرهنگ» رو به سوی دانشگاه نسل سوم دارد که مبتنی بر مسئله‌محوری، آسیب‌شناسی و روحیه انتقادی است که همگی معطوف به ارائه راهکارهای واقعی متناسب با فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند نسخه چاپی این نشریه را از فروشگاه‌هاى انتشارات دانشگاه تهران تهیه کنند.

دانلود نسخه الکترونیک نشریه


لوح فشرده موسیقی با عنوان «پاسداشت حسین‌خان اسماعیل‌زاده»

تولید: مرکز تولیدات و خدمات فرهنگی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

پژوهش و تحقیق: رضا پرویز زاده (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)

کمانچه: رضا پرویز زاده

تنبک: نوید افقه

صدابرداران: مهدی اردستانی، مجید فلاح پور

مدیر تولید: مهدی تجلی

سال ضبط: ۱۳۹۲

سال انتشار: ۱۳۹۴

.

شرح:

حسین‌خان نوازنده مشهور اواخر دوره ناصری و پسر اسماعیل کمانچه نواز بود؛ چون در نواختن کمانچه مهارت بسیار یافت در جلسات انجمن اخوت هم شرکت ‌کرد و تکنواز کنسرت‌های درویش‌خان و عارف قزوینی شد. با مهارت فوق‌العاده‌ای که حسین‌خان در نواختن کمانچه داشت، با روی کار آمدن ویلن اغلب کسانی که می‌خواستند ویلن بزنند از محضر او استفاده می‌کردند. او ویلن را به سبک کمانچه روی زمین و گاه روی زانو می‌گذاشت و می‌نواخت و همان‌طور تعلیم می‌داد. از جمله شاگردان وی که در نوازندگی به شهرت رسیدند، می‌توان از رکن‌الدین مختاری، ابوالحسن صبا، شهباز برمکی و ابراهیم منصوری نام برد. حسین یاحقی از شاگردان او در رشته کمانچه بود که تا پایان عمر به این ساز وفادار باقی ماند. حسین تهرانی فرا گیری جدی تنبک را نزد او که اولین استاد او در این فن محسوب می‌شد، آغاز کرد.

حسین‌خان اسماعیل‌زاده آخرین و برجسته‌ترین کمانچه‌نواز دوران اخیر است که تکنیک درست و صحیح کمانچه را تثبیت کرده است. علاوه بر این از وی رنگ‌ها و پیش درآمد‌هایی باقی‌مانده که از جهت زیبایی و به خصوص از جهت تنوع و ریتم یا وزن بی‌نظیر هستند.

حسین‌خان اسماعیل‌زاده نه فقط پایه‌گذار راستین کمانچه در قرن گذشته است بلکه یکی از زبردست‌ترین آفرینندگان پیش‌درآمد و رنگ نیز محسوب می‌شود.

.

پیشنهاد:

این لوح فشرده شامل ۱۴ قطعه موسیقی است که شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (۰۲۱۶۱۱۱۲۲۸۰) این اثر را تهیه کنید.

.

قطعه اول با عنوان «رِنگ ابوعطا ۱» را از طریق نشانی زیر گوش کنید: رنگ ابوعطا ۱

دانلود توضیحات


 لوح فشرده موسیقی با عنوان «باغ‌های معلق انگور»

نام اثر: باغ‌های معلق انگور

نوع اثر: بی‌کلام

نوع موسیقی: بداهه‌نوازی تلفیقی

اجرا: گروه موسیقی گاه

سنتور: حمید مرادیان

ویولا: بابک کوهستانی

صدابردار: رامین وطن‌نیا

میکس و مسترینگ: رامتین شعبانیان

استودیو: دانشگاه تهران

عکس: محمدرضا یعقوبی

گرافیک: مهدی تجلی

مترجم: بهاره شیرخوانی، نرگس فلاح‌پسند

تولید: مرکز تولیدات و خدمات فرهنگی اداره‌کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

قطعات این مجموعه با سنتور ۱۲ خرک، ساخت هنرمند ارجمند مصطفی تقوی آلاشتی اجرا شده است.

.

شرح:

«باغ‌های معلق انگور» بر مبنای بداهه‌ای شکل گرفت که بنای آن از ابتدا تلاش برای هم‌حس شدن و نزدیکیِ دو زیبایی‌شناسی به هم، علی‌رغم تفاوت‌های بنیادین بین آنها بود.

ویولا بدون تلاش برای نزدیک شدن به جمله‌بندی موسیقی ایرانی در مسیر مُدها و جمله‌بندیِ موسیقیِ اروپایِ دوره رنسانس حرکت می‌کند و سنتور در فضایِ موسیقیِ دستگاهی با حضوری معلق در بستر مُد و مُدگردی‌هایی دیگرگون، نسبت به روال متداول، شنونده را در تعلیقی خلسه‌آور نگه می‌دارد.

این مجموعه تلاشی است برای خلق موسیقی دو بعدی؛ به مفهوم دو زیبایی‌شناسی فرهنگی متفاوت، که به طور موازی و با فاصله‌ای معنادار از هم حرکت کرده و موسیقی را پیش می‌برند.

این دیدگاه بر منجد بودن موسیقی در زمان و مکانی خاص باور ندارد و آنچه در نهایت عرضه می‌شود نه از جنس موسیقی «آفریده شده» که از جنس موسیقی «کشف شده» است.

.

پیشنهاد:

این لوح فشرده شامل ۶ قطعه موسیقی است که شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (۰۲۱۶۱۱۱۲۲۸۰) این اثر را تهیه کنید.

.

شما می توانید قطعه اول این آلبوم را با عنوان «آنِ اول» اینجا گوش کنید.

توضیحات آلبوم             جلد آلبوم

 


 لوح فشرده موسیقی با عنوان «انجمن فلوت ایران-۱»

تولید: مرکز تولیدات و خدمات فرهنگی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

فلوت: مهرداد غلامی

گیتار: مهرداد پاکباز

پیانو: مریم مهربان

سونات برای فلوت و گیتار: مهرداد پاکباز، مهران روحانی

آگنوزی برای فلوت سولو: کیاوش صاحب نسق

بالاد برای فلوت و پیانو: محمدرضا تفضلی

صدابرداران: حامی حقیقی، کاوه عابدین

میکس و مستر: حامی حقیقی

مترجمین: مهرداد غلامی، آذین موحد

مدیر تولید: مهدی تجلی

سال انتشار: ۱۳۹۵

.

شرح:

مجموعه حاضر، پایان‌بخشِ دوران تحصیلِ من در تهران و اولین تجسمِ ایده‌ای است که سال‌های سال از بدو ورود به فضای موسیقیِ جدی در نوجوانی داشته‌ام. ایده‌ای که آغازِ آن با حضور در محافلِ هنری بخصوص گروهِ موسیقی تهران شکلی قوی‌تر به‌خود گرفت.

کار با آهنگسازانِ معاصر، همیشه برای من به مثابه اوجِ هنری است که آن را نوازندگی می‌نامیم. در همه این سال‌ها خوشبختیِ حضور در جمع آهنگسازانِ معاصرِ کشورم به عنوانِ یک دانشجوی مشتاق، همواره همراهِ من بوده است. قطعاتی که با لطفِ بی‌کرانِ اساتیدم در این مجموعه به من تقدیم شدند، گوشه‌ای از این خوشبختی است.

جا دارد که از انجمنِ فلوتِ ایران برای کمک به تحقق این فرصتِ بی‌نظیر برای ضبط و ارائه آثاری با پیش‌زمینه‌های کاملا گوناگون تشکر کنم. همینطور از همراهی دوستِ عزیزم خانم مریم مهربان به‌عنوان پیانیست و استادِ عزیزم دکتر مهرداد پاکباز، که در طول یادگیری قطعات از ایشان بسیار آموختم، سپاس دارم.

این مجموعه پیشکشی است به خانمِ دکتر آذین موحد، به پاسِ همه آموخته‌هایم از ایشان و زحمات بی‌دریغش براى جامعه موسیقى کلاسیک در ایران و ارتقاى هنر نوازندگى در گروه موسیقى پردیس هنرهای زیبای دانشگاهِ تهران.

.مهرداد غلامی، تیر۱۳۹۵

.

پیشنهاد:

این لوح فشرده شامل ۸ قطعه موسیقی است که شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران (۰۲۱۶۱۱۱۲۲۸۰) این اثر را تهیه کنید.

.

قطعه اول با عنوان «حِماسی» را از اینجا دانلود نمایید.

توضیحات آلبوم        جلد آلبوم


 

رخدادهای ماه