اخبار

اخبار

در نشست خبری همايش ملی دانشگاه اخلاق مدار مطرح شد؛ معاون فرهنگی دانشگاه تهران: بدون وجود پایه های اخلاقی حتی بحث آموزش و پژوهش نیز در دانشگاه کارآمد نیست

نشست خبری همایش ملی «دانشگاه اخلاق مدار» با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران و رئیس همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار و دکتر علی اکبر علیخانی دبیر علمی همایش، شنبه 18 آذر 1396 در دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران و رئیس همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار، گفت: این همایش، نخستین همایش ملی است که با موضوع دانشگاه و اخلاق و با عنوان دانشگاه اخلاق مدار در دانشگاه تهران برگزار می شود. کارهای این همایش بیش از یک سال است که آغاز شده است و دکتر علیخانی دبیر علمی و دکتر مریم حق روستا دبیر اجرایی این همایش هستند.

وی درادامه با تاکید بر ضرورت برگزاری چنین همایش هایی، افزود: بحث اخلاق در دانشگاه ها بحث مهمی است، نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور نیز سال ها است که روی بحث اخلاق در دانشگاه کار می شود. پرداختن به اخلاق به عنوان یک ماموریت برای دانشگاه های بزرگ تصویر شده است و دانشگاه ها خودشان را موظف می دانند که در حوزه اخلاق بیانیه داشته باشند و موموضع خودشان را در زمینه مسائل اخلاقی در دانشگاه ها مطرح کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره بر تاثیرگذاری اخلاق بر سیستم دانشگاهی سراسر جهان، تصریح کرد: پژوهشگران و نظریه پردازان این موضوع در جهان، معتقد هستند بدون وجود پایه های اخلاقی حتی بحث آموزش و پژوهش نیز در دانشگاه نمی تواند کارآمد باشد و به سرانجام برسد.

وی افزود: معاونت فرهنگي دانشگاه تهران با توجه به برنامه سوم توسعه دانشگاه و اهميت اخلاق مداري در دانشگاه ها، با نگاه ويژه به اين موضوع، اقدام به طراحي و اجرای این همایش کرده است. همايش ملی «دانشگاه اخلاق مدار» جنبه علمي كاربردي دارد و از اهداف شاخص آن ترويج مسئوليت پذيري اجتماعي و اخلاق مداري در دانشگاه، ارائه برنامه اي هدفمند و عملياتي در راستاي شاخص هاي برنامه سوم دانشگاه است.

دکتر سرسنگی با تاکید بر نقش حاکمیت دین در کشور، اظهار کرد: ما در یک نظامی زندگی می کنیم که اساس آن دین مداری است و طبیعتا وظیفه ما در قبال مولفه های اخلاقی دانشگاهی، بسیار سنگین تر است به همین دلیل فکر کردیم برگزاری همایشی با عنوان دانشگاه اخلاق مدار در حوزه های مختلف، می تواند اولا توجه ها را به بحث اخلاق در دانشگاه جلب کند؛ از سوی دیگر الزامات اخلاقی دانشگاه را برای ما تئوریزه کند.

رئیس همایش ملی «دانشگاه اخلاق مدار» با ابراز تاسف از ضعف در مباحث نظری در حوزه اخلاق دانشگاهی، عنوان کرد: به دلیل همین ضعف هر گاه بحث اخلاق و دانشگاه مطرح می شود، باعث سوءتفاهم می شود. افراد تعابیر و نفاسیر مختلفی را از این موضوع دریافت می کنند زیرا متاسفانه ما در این سال ها نتوانستیم در حوزه اخلاق دانشگاهی کار نظری انجام دهیم و منابعی را تولید کنیم که بتوانند پاسخ گوی سوالات اقشار مختلف دانشگاهی در حوزه اخلاق باشد.

وی تاکید کرد: یکی از اهداف همایش دانشگاه اخلاق مدار این است که منابعی را بتوانیم تولید کنیم که در دسترس محققان، اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاهی قرار بگیرد و ما بتوانیم یک تصویر درستی از اخلاق در دانشگاه داشته باشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به قدمت توجه به اخلاق در آموزش در ایران، اظهار کرد: اگر به گذشته آموزش در ایران نگاه کنیم بدون شک باید بگوییم اخلاق رکن اصلی در آوزش ایران بوده است. اساسا نظام آموزشی ایران در تمدن ایرانی و اسلامی مبتنی بر اخلاق بوده است؛ نوع رابطه شاگرد با معلم و بالعکس، فضای کلی آموزش و ... همگی نشانگر وجود یک نظام اخلاقی در مجموعه آموزش ما در گذشته بوده است. ما قطعا باید این فضا را دوباره احیاء کنیم.

دکتر مجید سرسنگی در ادامه افزود: در واقع اخلاق در دانشگاه یک پایه و اساس است که همه چیز بر مبنای آن درست تعریف می شود. همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار سعی دارد به وجوهات مختلف اخلاق در دانشگاه بپردازد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به سرقت ها و تقلب های علمی در جامعه، گفت: ما فکر می کنیم اگر واقعا در یک فضای اخلاقی در دانشگاه کار کنیم، بسیاری از این ناهنجاری ها که مثل یک لکه بر چهره آموزش عالی قرار گرفتهف وجود نخواهد داشت. امیدواریم برگزاری این همایش بتواند هم تعریف درستی از موضوع اخلاق در دانشگاه به دست دهد، بحث اخلاق در دانشگاه لزوما یک بحث سیاسی نیست، یک بحث انسانی است که در هر کشوری با هر سیاست و نظام حکومتی ای باید جاری و ساری باشد و ما باید به آن توجه کنیم.

دکتر مجید سرسنگی، رئیس همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار در پایان سخنانش، افزود: امیدواریم برگزاری این همایش بتواند به سوالات موجود در خصوص اخلاق در دانشگاه پاسخ دهد و از سوی دیگر بتواند سوالات جدیدی را مطرح کرده و پیش روی محققان قرار دهد. همچنین از مجموع فهالیت هایی که در این همایش صورت پذیرفته، چند جلد کتاب چاپ خواهد شد که دست آورد بسیار خوبی برای همایش خواهد بود زیرا متاسفانه در زمینه اخلاق و دانشگاه کتاب مستقلی وجود ندارد.

در ادامه این نشست، دکتر علی اکبر علیخانی دبیر علمی همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار به تشریح برنامه های علمی همایش پرداخت و گفت: از دکتر سرسنگی تشکر ویژه ای می کنم که به ضرورت برگزاری همایش دانشگاه اخلاق مدار در معاونت فرهنگی رسیدند و این طرح و ایده را مطرح کردند.

وی در ادامه افزود: از روز یکه انسان به دنیا آمده، مباحث اخلاقی و اخلاقی زیستن دغدغه او بوده است به همین دلیل ما می بینیم که در اسلام، اخلاق را جزء حسن و قبح ذاتی انسان می دانند یعنی حتی اگر انسانی به دین و خدا معتقد نباشد باز در فطرت او، احساس اخلاقی و احساس نیاز به اخلاق وجود دارد.

دبیر علمی همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار، تاکید کرد: انسان به صورت فطری می داند وفای به عهد خوب است، دروغ بد است و به هر حال به همین دلایل است که گفته شده است حسن و قبح موضوعات اخلاقی، عقلی و ذاتی است و فرا تر از ادیان مختلف است البته ادیان همیشه سردمدار اصلی مباحث اخلاقی بوده اند.

دکتر علیخانی با اشاره به اینکه جنبه بازداری اخلاق باعث شده که موضوع اخلاق مورد بو توجهی واقع شود، تصریح کرد: انسان ها معمولا ترجیح می دهند آزاد و رها باشند و بیشتر در جهت منافع خودشان قدم بردارند و به این دلیل است که اخلاق با وجودی که از مسایل بنیادین جامعه ما محسوب می شود، مهجور مانده است.

وی تصریح کرد: اخلاق معمولا در حوزه عمومی مطرح بوده و حیطه های مختلف نیز در همان حوزه عمومی قرار می گرفتند اما با پیچیده شدن جوامع به خصوص با ورود مدرنیته، مسائل اخلاقی نیز پیچیده شد و از آن سو، تخلفاتی نیز که بر خلاف اخلاق بود، پیچیده شد و به تبع آن علم اخلاق و آموزه های اخلاقی نیز پیچیده شدند و از اینجا بود که اخلاق در حوزه های تخصصی و اخلاق حرفه ای مطرح شد که یکی از قدیمی ترین حوزه های اخلاق حرفه ای، اخلاق پزشکی است.

دبیر علمی همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار، افزود: امروز در بیش از صد حوزه اخلاق حرفه ای مکتوب داریم که یکی از مهم ترین آنها اخلاق دانشگاهی به مفهوم عام است که خودش به حوزه های مختلف تقسیم می شود.

دکتر علی اکبر علیخانی در پایان سخنانش ضمن اعلام وصول 150 مقاله به دبیرخانه همایش دانشگاه اخلاق مدار، پذیرش 100 مقاله و چاپ چکیده 49 مقاله و برپایی دبیرخانه دائمی اخلاقه حرفه ای، برنامه های دو روزه همایش را تشریح کرد و افزود: داشتن یک جامعه اخلاق مدار به نفع همه است و موضوع اخلاق در جوامع مختلف با باورهای متفاوت نشان داده که راهی مشترک برای پیشرفت و سود جمعی در همه جوامع است.

همايش ملی «دانشگاه اخلاق مدار» در دو روز، شامل پنل ها و ميزگردهاي مختلف با حضور انديشمندان و صاحبنظران اين حوزه و در راستاي 5 محور کلی از جمله؛ دانشگاه اخلاق مدار در سطح اعضاي هيئت علمي، اخلاق حرفه اي در نظام آموزشي پژوهشي و اداري دانشگاه،  اخلاق حرفه اي نسبت به دانشجويان،  اخلاق و فضاي مجازي در دانشگاه و  اخلاق و مسئوليت اجتماعي نسبت به بيرون دانشگاه برنامه ریزی شده است.

گفتنی است، همایش ملی «دانشگاه اخلاق مدار» از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روزهای 20 و 21 آذر 1396 در تالار علامه الامینی دانشگاه تهران برگزار می شود.  افتتاحیه این همایش با حضور معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معاون فرهنگی و معاون پژوهشی دانشگاه تهران به عنوان سخنرانان افتتاحیه، دوشنبه 20 آذر، ساعت 8:30 در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

رخدادهای ماه