اخبار

اخبار

دو مجموعه نفیس دیگر در باغ موزه نگارستان افتتاح شد؛ رونمایی از مجموعه های وقفی فتح اله عباد و فرش های اهدایی غلامعلی ملول

دو مجموعه نفیس وقفی «نقاشی های فتح اله عباد» و «فرش های اهدایی غلامعلی ملول» با حضور رئیس دانشگاه تهران، معاون فرهنگی و اجتماعی و معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه، مهندس غلامعلی ملول و نادره حاجیان، دوشنبه 13 اسفند 1397، در باغ موزه نگارستان افتتاح شد.

در این مراسم، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، طی سخنانی گفت: خوشحالیم که امروز این توفیق یار شد که در خدمت عزیزان باشیم، امروز یکی از روزهای بزرگ و خوب دانشگاه تهران است. من افتخار می کنم که دانشگاه تهران چنین جایگاهی دارد، چنین خیرین و چنین فارغ التحصیلانی دارد زیرا اینها گنجینه های کشور و دانشگاه تهران هستند؛ ملتی که گنجینه های خودش را حفظ نکند و بزرگان خود را پاس ندارد، شایسته ملت نامیده شدن نیست.

وی افزود: اگر ما بخواهیم به عنوان یک ملت تمدن دار از خودمان نامی بگذاریم، باید گنجینه هایمان را حفظ کنیم، پاس بداریم، توسعه و ترویج دهیم. دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور که فقط وظیفه آموزش ندارد بلکه وظیفه نشر و توسعه فرهنگ و هنر نیز دارد و جایگاه ویژه ای در ترویج تمدن ایرانی دارد؛ وظیفه خود می داند که در جهت نشر دستاوردهای گذشتگان و پاسداشت بزرگان کشور کوشش کند.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه، اظهار کرد: این کاری است که ما برای آینده می توانیم انجام دهیم، همانطور که گذشتگان ما آثاری را برای ما به یادگار گذاشتند و ما به آن افتخار می کنیم، همانطور که زنجیره ما با گذشته حفظ می شود ما نیز باید این زنجیره و اتصال را قوی تر کنیم؛ چه بهتر که این کار بر پایه علم و دانش باشد.

وی تصریح کرد: دانشگاه تهران خودش یک گنجینه است، هم بناهایش، هم فارغ التحصیلانش، هم دانشجویانش، علمی که به جامعه عرضه کرده، دانشی که تولید کرده و در نتیجه بهترین جا برای اینکه گنجینه های دیگر نیز به آن بپیوندند همین دانشگاه است. دانشگاه دارای موزه های متعددی است؛ موزه های علمی و موزه های فرهنگی، در بین این ها باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم واقعا در کشور و در دنیا استثنایی هستند.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به برگزاری نشست های بین المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان، افزود: افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و .. آمده اند و واقعا لذت برده اند. لذا هر چه به گنجینه هایی که خیرین و واقفین و دانشمندان به دانشگاه تهران اهدا می کنند اضافه شود و گنجینه باغ موزه نگارستان غنی تر شود می تواند جایگاه ویژه تری را در دنیا پیدا کند.

وی تاکید کرد: باغ موزه نگارستان اکنون یکی از قطب های گردشگری پایتخت و کشور است و تمام کسانی که در تور گردشگری قرار می گیرند حتما از این موزه بازدید می کنند و ما خوشحالیم که می توانیم بخش بسیار کوچکی از نیاکان و هنرمندان معاصرمان را به مردم عرضه کنیم.

رئیس دانشگاه تهران، تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران بزرگترین مرکز آموزش عالی هنر را داریم، پردیس هنرهای زیبا که دانش آموختگان و اساتیدش آثار ماندگار بسیاری را برای کشور به جا گذاشتند مثل مرحوم عباد که اکنون آثارش در این موزه جای گرفته است. از این روی پیگیری نشست های تخصصی نشر و ترویج هنر و فرهنگ از سوی دانشگاه تهران باید در برنامه های دانشگاه بیش از پیش قرار گیرد.

وی در ادامه با ذکر خاطراتی از تاسیس بنیاد حامیان دانشکده فنی و پس از آن بنیاد حامیان دانشگاه تهران، گفت: ما فرا تر از آثاری که به دانشگاه هدیه می شود و یا کمک هایی که خیرین می کنند، آن روحی که خیرین در دانشگاه می دمند برایمان بسیار بسیار با ارزش است. ما فکر می کنیم نسلی که امروز با خیرین و نیت خیر آن ها آشنا می شوند نسلی متفاوت خواهند بود، این نسل ارزش ها و شاخص هایشان متفاوت می شود و من خیلی از این جهت به آینده امیدوار هستم و فکر می کنم نسل امروز که با این نگاه تربیت می شوند انشااله آینده ای بسیار بهتر برای کشور خواهند ساخت.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به ارزشی که فرهنگ وقف در دل خویش دارد، گفت: این فرهنگ بسیار ارزشمند است و ایران را در اینده خیلی بهتر خواهند ساخت کسانی که با این نگاه وارد دانشگاه می شوند و دانش آموخته می شوند. دیدین آثار فرمانفرمائیان، عباد، ملول و ... غیر از زیبایی و ارزش هنری ای که در بر دارد ارزش ترویج فرهنگ وقف و نیت خیر را نیز در خود دارد که به بازدید کننده منتقل می شود.

وی افزود: موقوفات وظیفه ما را سنگین تر می کند، شانه های ما انشااله تحمل این بار سنگین امانت را داشته باشد. ما وظیفه داریم که این فرهنگ را توسعه دهیم و متعهدیم نسبت به قبول این هدایا و نگهداری از آن ها؛ علی رغم مشکلات مالی دانشگاه، خوشبختانه موزه های فرهنگی خوب نگهداری شده اند. آقای دکتر سرسنگی و همکارنشان با تمام قوا دارند کار می کنند، با فکر و  با عقل کار می کنند و صرف احساس نیست و وقتی جایی عشق و عقل و منطق با هم جمع شوند، اتفاقات بزرگی رخ می دهد.

رئیس دانشگاه تهران در پایان از سازمان سرمایه گذاری دانشگاه که وظیفه مدیریت امور وقف دانشگاه را بر عهده دارد نیز برای فعالیت سختکوشانه در زمینه حفظ موقوفات، قدردانی کرد.

پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: امروز روز خوبی برای دانشگاه تهران و باغ موزه نگارستان است زیرا دو مجموعه هنری ارزشمند در باغ موزه نگارستان به دست رئیس محترم دانشگاه تهران و واقفین محترم افتتاح می شود.

وی افزود: امروز از تعدادی از آثار زنده یاد فتح اله عباد که وقف دانشگاه تهران شده است رونمایی می کنیم. این آثار سال ها در دانشکه هنرهای زیبا بوده و به دستور دکتر نیلی احمدآبادی این آثار به باغ موزه نگارستان منتقل شد. مدت زیادی است که همکاران ما مشغول مرمت آثار هستند و مرمت آثار به اتمام نرسیده و تالارهایی که امروز افتتاح می شوند بخش اول آثاری است که مورد مرمت قرار گرفته اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: آثار منظره و برخی آثار دیگر استاد عباد در حال مرمت است ولی خوشبختانه تعداد قابل توجهی آماده شده که امروز در دو گالری افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به افتتاح مجموعه فرش های وقف شده توسط مهندس غلامعلی ملول، گفت: مهندس ملول دو مجموعه از مجموعه های نفیس خود را وقف دانشگاه تهران کردند که امروز مجموعه فرش های ایشان افتتاح می شود که فرش های منحصر به فردی هستند. مجموعه نقره های ایشان هم در حال آماده سازی است که با همت و نظارت خودشان تا دو هفته آینده آماده افتتاح خواهد بود و بعد از تعطیلات هم افتتاح رسمی خواهد شد.

دکتر سرسنگی، ضمن تشکر از حمایت های رئیس دانشگاه تهران، افزود: امروز باغ موزه نگارستان به واقع تبدیل به یکی از قطب های فرهنگی و هنری کشور شده است. مجموعه های ارزشمند مستقر در باغ موزه نگارستان، مانند مجموعه منیر فرمانفرمائیان، نقاشی دیواری صحنه سلام، مجموعه عباد، مجموعه اسفرجانی، مجموعه ملول و ... غیر قابل تکرار و منحصر به فرد هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان، از دکتر محمد جعفر صدیق معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران و رئیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه ، مهندس غلامعلی ملول و نادره حاجیان برای کمک به ترویج فرهنگ وقف قدردانی کرد و افزود: مهندس ملول با گشاده دستی در فرآیند کار نیز ما را همراهی کردند و همچنین سر کار خانم حاجیان (خواهر زاده واقف) بخشی از هزینه مرمت را نیز متقبل شدند که به تسریع عملیات بسیار کمک کرد.

در پایان این مراسم، ضمن تقدیر از واقفین این دو مجموعه، دو تالار آثار فتح اله عباد و تالار فرش های اهدایی مهندس ملول افتتاح شد.

گفتنی است، در حال حاضر 23 عدد از تابلوهای فتح اله عباد و 12 فرش نفیس اهدایی مهندس غلامعلی ملول دانش آموخته دانشگاه تهران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

رخدادهای ماه