اخبار

اخبار

نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی برگزار شد

نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه و نشست جهانی رهبران آینده محیط زیست یکشنبه 29 بهمن 1396 با حضور دکتر حسین آذرنیوند رئیس دانشکده منابع طبیعی و دکتر محمد علی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در تالار امیر کبیر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: این همایش در راستای اهداف برنامه سوم دانشگاه تهران برنامه‌ریزی شده است. کارآفرینی، مسئولیت‌های اجتماعی و بین‌المللی شدن از اهداف مهم برنامه سوم دانشگاه تهران است و این همایش در راستای ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی و بین‌المللی شدن دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: منابع طبیعی ضامن بقای حیات است و لازم است در زمینه فرهنگ‌سازی وحفاظت از منابع طبیعی اقداماتی را انجام دهیم رسالت دانشگاه رسالت افزون بر آموزش و پژوهش، فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست در بین عموم مردم است و ما سعی داریم با حمایت و تشویق، انجمن‌های دانشجویی خود در راستای ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی و فرهنگ‌سازی‌های مناسب اقدام کنند. فرهنگ‌سازی مناسب به ترویج فرهنگ حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی منجر می‌شود.

در ادامه این نشست، دکتر حسین آذرنیوند رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه منابع طبیعی هر کشوری محیط زیست آن کشور را می‌سازد، اظهار داشت: محیط زیست کشورمان شرایط مناسبی ندارد و چپ و راست تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل می‌شود ریزگردها کشور را فراگرفته‌اند و همه اینها به خاطر بی‌اعتنایی و توسعه ناموزن و بی‌توجهی به منابع طبیعی است.

رئیس کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه، تاکید کرد: متاسفانه به جای انجام فعالیت‌ها در چارچوب مشخص و بر اساس برنامه جامع هر نهادی کار خود را می‌کند و به همین خاطر محیط زیست ما به قهقرا رفته است.

وی اضافه کرد: وقتی فضایی برای تنفس وجود نداشته باشد مطمئنا بقیه اقدامات ما هم بی‌فایده است. دانشگاه منابع طبیعی دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه کشور از روز تاسیس خود رسالتش حفظ منابع طبیعی بوده است، دانشگاه منابع طبیعی زاییده سازمان ملل در ایران است.

دکتر آذرنیوند خاطر نشان کرد: قلب تپنده دانشگاه دانشجو است و تمام تلاش دانشگاه این است تا بستری را فراهم کند و این قلب پرتلاش، تپش داشته باشد.

وی ضمن تشکر از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران برای برگزاری این کنفرانس، گفت: دانشجو نباید بی‌تفاوت باشد وقتی که فعالیت مثبت و علمی داشته باشد می‌تواند تحولات زیادی را خودجوش نه با دستور و ایجاب به سرانجام برساند. خوشبختانه درخواست دانشجویان ما توسط 39 کشور با استقبال خوب و مثبتی پاسخ داده شد و محققان این کشورها در این کنفرانس حضور خواهند داشت. این محققان کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهند کرد و سفری به برخی از مناطق کشور دارند.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه ارتباط دانشجویان داخل و خارج یکی از اقدامات مناسب بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها است، تاکید کرد: با سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط با این کنفرانس هماهنگ شده است که با استقبال خوبی مواجه شده و امیدواریم خروجی مناسب را هم داشته باشیم.

همچنین در ادامه این نشست، دکتر حسن خسروی دبیر علمی کنفرانس مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه، گفت: بعد از انتشار فراخوان این کنفرانس سه هزار و 750 شرکت‌کننده تمایل داشتند تا در آن حضور داشته باشند اما بعد از بررسی تخصص‌های افراد در مرحله اول 33 نفر و بعد هم 7 نفر دیگر را به آنها اضافه کردیم و در نهایت 40 نفر از 39 کشور جهان در این همایش حضور خواهند داشت.

به گفته دبیر علمی این کنفرانس، از 88 شهر کشور اساتید و دانشجویان مختلفی به این همایش مقاله فرستادند که جمعا 397 مقاله دریافت شده و 40 مورد آن از محققان خارجی و بقیه از شرکت‌کنندگان داخلی هستند.

علی حمیدیان دبیر اجرایی همایش مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه و نشست جهانی رهبران آینده محیط زیست نیز در این نشست خبری با بیان اینکه در این همایش بیشتر دانشجویان مورد تاکید بودند، گفت: دانشجویان را مورد تاکید قرار داده‌ایم تا رهبران آینده محیط زیست را دورهم جمع کنیم و بتوانیم یک برنامه‌ریزی مناسب به لحاظ آکادمیک برای آنها داشته باشیم. این همایش و نشست به وسیله دانشجویان و برای دانشجویان طراحی شده است.

علی حمیدیان اضافه کرد: برنامه‌های فرهنگی برای شرکت‌کنندگان خارجی این همایش در نظر گرفته شده از جماه شب سینما، شب موسیقی و آشنایی با زبان فارسی از جمله این برنامه‌ها است. به عنوان خروجی این همایش نیز قرار است برنامه نهایی تدوین و به حوزه محیط زیست سازمان ملل ارسال شود.

گفتنی است، آبخیزداری، بیابان‌زدایی، مرتع‌داری، تنوع زیستی، ارزیابی محیط زیست و آلودگی‌های آن، شیلات، ماهی‌شناسی، علوم جنگل، علوم و صنایع چوب و کاغذ، اکوتوریسم و فناوری‌های نوین در مدیریت منابع طبیعی از جمله محورهای این کنفرانس است.

کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه و نشست جهانی رهبران آینده محیط زیست یکشنبه 6 اسفند 1396 در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران از ساعت 9 تا 16 برگزار خواهد شد.

رخدادهای ماه