اخبار

اخبار

اولین المپیاد ملی همگانی ورزش دانشجویان در دانشگاه تهران

اولین المپیاد ملی ورزش‌های همگانی دانشجویان سراسر کشور از 24 تیرماه و با حضور قریب به ۲ هزار دانشجوی دختر و پسر در دانشگاه تهران آغاز می‌شود.

نشست خبری اولین المپیاد ملی ورزش همگانی کشور با حضور معاون فرهنگی دانشگاه تهران و مدیران کل تربیت بدنی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تهران، دوشنبه 19 تیر در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، دکتر محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و علی حبیب الهی مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه تهران به تشریح فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های برگزاری اولین المپیاد ملی ورزش همگانی دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور پرداختند.

در ابتدای این نشست، دکتر مجید سرسنگی با اشاره به اهمیت جایگاه ورزش و به خصوص ورزش همگانی در دانشگاه تهران، گفت: معمولا برگزاری مسابقات قهرمانی بیشتر به چشم می‌آید اما تلاش‌هایی برای گسترش ورزش همگانی بین دانشجویان صورت گرفته است که برگزاری این المپیاد ملی ورزش همگانی یکی از اقدامات اداره کل تربیت بدنی دانشگاه تهران است که به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سه سال پیش در سطح دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم آغاز شد و اکنون اولین المپیاد ورزش همگانی سراسری در سطح تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، افزود: این المپیاد در دو بخش دختران و پسران از ۲۵ تیر تا ۳ مرداد ۱۳۹۶ در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. حدود 800 دانشجو در بخش دختران و 800 دانشجو در بخش پسران از سراسر کشور در این رویداد شرکت خواهند کرد. برنامه ریزی شده در این مدت در کنار مسابقات، برنامه‌های فرهنگی متنوعی نیز برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. مجموع این المپیاد در دانشگاه تهران برگزار می شود و معاونت های مختلف، کوی دانشگاه، خوابگاه چمران، دانشکده تربیت بدنی و ... دست اندر کار برگزاری آن هستند.

مجید سرسنگی با اشاره به آغاز زمان المپیاد، گفت: المپیاد دختران ۲۵ تا ۲۷ تیر ماه در سالن شماره یک تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و المپیاد پسران هم از 1 تا 3 مرداد در همین مکان برگزار خواهد شد.

معاون دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته همواره به ورزش قهرمانی دانشگاهیان پرداخته شده و کمتر مسابقاتی در زمینه ورزش همگانی انجام گرفته، عنوان داشت: برگزاری رقابت‌های همگانی و در چنین سطح کمی در نوع خود کم‌نظیر است، متاسفانه در سال‌های اخیر بیشتر ورزش دانشگاهیان به سمت و سوی قهرمانی رفته و کمتر به ورزش همگانی بها داده شده است، در حالی که ما در دانشگاه‌ها نیازمند توسعه ورزش همگانی هستیم. بالطبع برگزاری این مسابقات می‌تواند برای قشر جوان و دانشگاهی مفید باشد و امیدوارم این مسابقات آغازی برای جدی‌تر شدن ورزش همگانی در سطح جامعه باشد.

سرسنگی همچنین توضیحاتی درباره افزایش مکان‌های ورزشی دانشگاه تهران ارائه کرد و افزود: ما در دانشگاه تهران سند ورزش همگانی را آماده کرده‌ایم. دانشگاه تهران جزء دانشگاه‌هایی است که شورای عالی ورزش دارد و به نوعی مقوله ورزش در این دانشگاه بسیار پر اهمیت است. چند پروژه بزرگ ورزشی با جذب سرمایه‌گذار خارج از دانشگاه آماده کلنگ‌زنی است و فضاها و امکانات فرسوده به دلیل قدمتی که دانشگاه داشته است در یکی دو سال اخیر نوسازی و زیباسازی شده است به نحوی که بسیاری از اردوهای تیم‌های ملی در سالن‌های دانشگاه تهران برگزار می‌شوند.

 

دکتر مجید سرسنگی معاون دانشگاه تهران در پایان افزود: ما از تمام حوزه‌هایی که می‌توانستند کمک کنند دعوت کردیم مثل شهرداری تهران، فرمانداری تهران، صدا و سیما، استانداری تهران، اداره کل ورزش استان تهران و نهادهای دیگر تا در برگزاری هر چه بهتر المپیاد همراه ما باشند.

در ادامه این نشست دکتر محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم با بیان اینکه برگزاری این المپیاد می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها و حتی ورزش کشور باشد، گفت: هفت بخش آموزش عالی در این المپیاد حضور دارند. یکی از مزایای ورزش همگانی این است که مرزبندی در آن وجود ندارد و بحث برد و باخت در آن مطرح نیست. مهم بروز دادن ظرفیت‌های دانشجویان است.

وی در خصوص برگزاری المپیاد در تابستان، زمانی که دانشگاه‌ها تعطیل است، افزود: سعی ما بر این بوده است که این المپیاد زمانی برگزار شود که بتوانیم امکانات بهتری برای سرویس‌دادن به حاضران در المپیاد بدهیم چون در تابستان فرصت استفاده از ظرفیت خوابگاه‌ها و همچنین غذاخوری‌ها را داریم. امیدواریم این المپیاد را بتوانیم در آینده در تعطیلات نوروز و حتی در اردیبهشت و به صورت 2 سال یک بار برگزار کنیم.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم افزود: جذابیت‌های ورزش همگانی هرچند کمتر از قهرمانی است اما توسعه بخش همگانی نقش تعیین کننده‌ای در میزان سلامت و نشاط جامعه و مخصوصا بخش انبوه جمعیت دانشگاهی کشور دارد و راه‌اندازی المپیاد ملی ورزش همگانی دانشگاه‌ها نیز در راستای توسعه سلامت و نشاط در میان دانشجویان بوده است.

وی ادامه داد: به همین جهت برگزاری اولین المپیاد ورزشی آن هم در دانشگاه تهران به همین خاطر است. دانشگاه تهران نماد آموزش عالی کشور و پیشگام در کشور است به همین دلیل مقرر شد تا این دانشگاه میزبان این رویداد شود و قطعا برگزاری چنین مسابقات می‌تواند باعث هم‌افزایی میان بخش‌های مختلف ورزش کشور شود تا افراد بیشتری بتوانند به رشته‌های مختلف ورزشی بپردازند.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، در ادامه عنوان کرد: در المپیاد ورزش‌های همگانی هیچ مرزبندی وجود ندارد و به نوعی برد و باخت مطرح نیست و مهم بروز و ظهور ظرفیت‌های دانشجویان در این پیکارها است. حتی مقرر شده دانشجویانی در این رشته‌ها فعالیت کنند که در ورزش قهرمانی فعالیت ندارند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین رویدادی می‌تواند یک مانور مدیریتی در بخش ورزش هم باشد و اینکه می‌توان با کاهش هزینه، تعامل و بهره‌وری را میان افراد بالا برد.

پورکیانی همچنین به رشته‌هایی که در این مسابقات به آن پرداخته می‌شود، اشاره داشت و گفت: طبیعتا ورزش همگانی چارچوب بازی دارد و قرار شده 6 رشته برای رقابت دانشجویان در نظر گرفته شود. البته بیشتر تمرکز ما بر روی نشاط‌آوری و جنبه مفرح بودن این رقابت خواهد بود. با نظرسنجی انجام گرفته قرار شده6 رشته، شوت بسکتبال، شوت فوتبال، فریزبی، طناب‌زنی، آمادگی جسمانی و هفت سنگ مهارتی به رقابت گذاشته شود.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم درباره میزان بودجه این المپیاد، اضافه کرد: باید بگویم برای اولین بار امسال قرار است در بودجه دانشگاه‌ها ردیف بخش ورزش دانشگاهی به صورت مجزا اختصاص یابد و سالی ۶ میلیارد تومان به دانشگاه‌ها اختصاص خواهد یافت که این بودجه تا سال گذشته نبود. بخشی از بودجه برگزاری المپیاد از محل حق ثبت نام دانشگاه‌ها و بخش دیگر هم از محل بودجه ورزش دانشگاه‌ها تدارک دیده شده است.

در ادامه این نشست علی حبیب‌اللهی، مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه تهران، با بیان اینکه این دانشگاه از هر لحاظ آماده برگزاری این المپیاد است، گفت: پیش‌بینی می‌شود قریب به ۲ هزار دانشجوی دختر و پسر در این المپیاد حضور داشته باشند. با توجه به حجم زیاد شرکت‌کنندگان، اقدامات لازم درخصوص اسکان، تغذیه و مکان برگزاری مسابقه‌ها با حمایت مسئولان ارشد دانشگاه و وزارت علوم مهیا شده است و ان‌شاءالله این رقابت‌ها را به بهترین شکل برگزار می‌کنیم زیرا دانشگاه تهران همواره از پس میزبانی رقابت‌های مختلف به خوبی برآمده است.

گفتنی است؛ مراسم افتتاحیه مسابقات دختران ۲۵ تیر و پسران یکم مرداد و اختتامیه مسابقات دختران 27 تیر و اختتامیه مسابقات پسران 3 مرداد در سالن شماره یک تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

 

 

 

رخدادهای ماه