رئیس دانشگاه تهران در مراسم افتتاحیه سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار:

رعایت اخلاق حرفه‌ای در همه ارکان دانشگاه اهمیت دارد

۲۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱ کد : ۱۴۷۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۴
رئیس دانشگاه تهران گفت: رعایت اخلاق حرفه‌ای در همه ارکان دانشگاه اهمیت دارد. جوان بودن غالب دانشگاه، نقش تعیین‌کننده دانش‌آموختگان دانشگاه در شکل‌گیری آینده جامعه و اهمیت توجه به اخلاق به معنی عام و اخلاق حرفه‌ای به معنی خاص را در دانشگاه پررنگ‌تر می‌کند.
رعایت اخلاق حرفه‌ای در همه ارکان دانشگاه اهمیت دارد

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ دکترمحمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در مراسم افتتاحیه سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار امروز 24 آذرماه اظهار کرد: خوشحالیم که موضوع اخلاق حرفه‌ای جز برنامه‌های اصلی دانشگاه تهران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: موضوع اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی بسیار کلیدی و تعیین‌کننده‌ است. اگر چه دانشگاه تهران و همه دانشگاه‌ها، رعایت اخلاق‌ حرفه‌ای همواره در دستور کارشان بوده است، اما توجه به تعمیق، ارتقاء و توسعه آن از امور واجب است.

دکتر نیلی احمدآبادی افزود: در دوره‌ای، بیشتر توجهات به اخلاق فردی بوده است. اما امروز بشر به خوبی دریافته رستگاری فقط منوط به رعایت اخلاق فردی نیست، بلکه باید همه ارکان جامعه اخلاقی باشند و اخلاق جز جداناپذیر از سازمان‌ها و نهادها خواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: موضوع اخلاق در دانشگاه فراتر از سازمان‌ها و نهادهای دیگر مورد توجه است. زیرا پایه حرکت دانشگاه علم است و علم به دنبال حقیقت است و در ذات حقیقت، امر غیراخلاقی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه یک شاخص مهم در دانشگاه چگونگی رعایت اخلاق است، تصریح کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای در همه ارکان دانشگاه اهمیت دارد. جوان بودن غالب دانشگاه، نقش تعیین‌کنندۀ دانش‌آموختگان دانشگاه در شکل‌گیری آینده جامعه و اهمیت توجه به اخلاق به معنی عام و اخلاق حرفه‌ای به معنی خاص را در دانشگاه پررنگ‌تر می‌کند.

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید بر اینکه دانشگاه در کنار آموزش‌وپرورش و تربیت، در حوزه اخلاق باید آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و قوانین را با نگاه پیاده‌سازی اخلاق و رعایت اخلاق حرفه‌ای تدوین کند، افزود: در سال‌های گذشته با توسعه آموزش عالی مواجه بودیم و تقاضا برای ورود به دانشگاه و صدور مدارک متعدد باعث چالش دانشگاه‌ها در حوزه اخلاق شده است.

وی تصریح کرد: با اشتغال متعدد اعضای هیئت علمی در نهادهای موازی، با پایان‌نامه‌هایی که از کیفیت مناسب برخوردار نبودند، مواجه شدیم که باعث  سرقت علمی شد. بیشترین اعتماد را بر رعایت اخلاق از سوی افراد قرار دادیم بدون اینکه آیین‌نامه‌هایی برای ضرورت این اخلاق داشته باشیم.

رئیس دانشگاه تهران بیان کرد: توسعه بی‌رویه، باعث ورود افرادی شد که آمادگی و تربیت لازم برای این فضای جدید را نداشتند و دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی ابزار لازم برای نظارت بر این امور را نداشتند. البته این موضوع در دانشگاه‌های بزرگ و معتبر کمتر بود اما مهم این است که در آموزش عالی رخ داده است و برای حل آن همه باید تلاش کنند.

دکتر نیلی احمدآبادی تشریح کرد: خوشبختانه با تدوین قوانین و ضوابط و توجه بیشتر دانشگاه‌ها این امر امروز تحت کنترل در آمده است و با تشکیل شوراها و کمیته اخلاق و پژوهش در دانشگاه‌ها این چالش کمتر احساس می‌شود. البته این کار به معنای برطرف شدن خطر نیست؛ از این‌رو در دانشگاه تهران این موضوع را مورد توجه قرار دادیم و در برنامه توسعه سوم دانشگاه و این همایش موضوع اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی توجه شد.

وی با بیان اینکه امروز تبدیل علم به کسب‌وکار بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رعایت حقوق مبتکرین، مخترعین و مؤلفین بیش از گذشته مورد انتظار است. البته در این حوزه، دارای دستورالعمل‌ها و نهاده‌های لازم برای نظارت بر این امر نیستیم.

رئیس دانشگاه تهران درباره حقوق اعضای دانشگاه حوزه آموزش گفت: دانشجویان، دانشگاه و کارمندان از حقوقی برخوردار هستند. شاید یکی از مهم‌ترین حقوقی که دانشگاه به آن توجه کرده است اطمینان از صحت کلیه فعالیت‌های آموزشی در ارائه برنامه و محتوای آموزشی و همینطور آزمون‌ها، نمرات و یافته‌ها و دستاوردهایی است که به یک دانشجو اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین شکل اجرای اخلاق، اجرای عدالت است و اجرای عدالت اطمینان از صحت همه برنامه‌ها و فرآیندها است. بخش مهمی از آن با آموزش‌وپرورش و تربیت رخ می‌دهد و بخش دیگر با نظارت صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشجویان از حقوقی برخوردارند و باید از سوی کارمندان و اساتید رعایت شود. دانشجو حق سوال از اینکه چرا این نتیجه حاصل شده را  دارد. دامنه اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه بسیار گسترده است و برای بسیاری از این چالش‌ها در دانشگاه دستورالعمل و ضوابط وجود دارد اما به بخش دیگر باید بیش از گذشته پرداخته شود.

دکتر نیلی احمدآبادی در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از چالش‌ها ناشی از عدم اطلاع و عدم تدوین و تبیین وظایف و اختیارات است. اگر وظایف و اختیارات و فرآیندها را دقیق‌تر مشخص کنیم، همه علاقه‌مند به رعایت اخلاق می‌شوند. در جامعه‌ای که اخلاق رعایت نشود همه بازنده هستند. ما به دنبال یک جامعه اخلاق‌مدار و در رأس آن یک دانشگاه اخلاق مدار هستیم.

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی دانشگاه تهران رئیس دانشگاه تهران


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.